Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skarb Państwa wniesie akcje spółek do ARP

0
Podziel się:

Rząd przewiduje możliwość dofinansowania Agencji Rozwoju Przemysłu akcjami spółek Skarbu Państwa

. Dokapitalizowanie agencji ma jej pomóc w utworzeniu grupy ze Stoczni Gdynia, Stoczni Szczecińska Nowa (SSN) i poznańskich zakładów Cegielskiego. Konsolidacja ma się zakończyć w 2004 roku. Jak poinformował resort gospodarki na środowej konferencji prasowej, konsolidacja branży stoczniowej ma przebiegać w dwóch etapach.

"Pierwszy (techniczny) etap konsolidacji przemysłu stoczniowego powinien zakończyć się do końca 2003 roku. Realizacja całego programu konsolidacji powinna być zakończona do końca 2004 roku" - powiedział w środę prezes Agencji Restrukturyzacji Przemysłu Arkadiusz Krężel.

"Po 2004 roku nie można wykluczyć budowania większej grupy w ramach partnerstwa z innymi partnerami z Unii Europejskiej" - dodał.

Plany resortu gospodarki przewidują, że w pierwszym etapie Skarb Państwa wniesie do ARP 24,7 proc. akcji Stoczni Gdynia SA i 100 proc. akcji H. Cegielski Poznań SA. Akcje te wraz z około 90 proc. udziałów agencji w SSN stworzyłyby grupę kapitałową będącą częścią portfela inwestycyjnego ARP. Grupa ta miałaby wspólną strategię działania, produkcji oraz organizacji finansowania działalności.

Przejście do drugiego etapu jest uwarunkowane skutecznym przeprowadzeniem restrukturyzacji w grupie Stoczni Gdynia oraz zakładach Cegielskiego. W przypadku powodzenia restrukturyzacji program przewiduje wydzielenie z ARP odrębnego podmiotu, który będzie koordynował działania w ramach sektora stoczniowego w Polsce.

"ARP będzie poszukiwać inwestorów zainteresowanych kapitałowym zaangażowaniem w podmiocie koordynującym i kontrolującym przemysł stoczniowy. Zakłada się pozostawienie w posiadaniu ARP co najmniej pakietu kontrolnego firmy (w okresie realizacji programu)" - napisano w programie dla sektora przygotowanym przez resort gospodarki.

Jak powiedział na konferencji wiceminister gospodarki pracy i polityki społecznej Jacek Piechota, zamiarem rządu i ARP nie jest przejmowanie kontroli nad Stocznią Gdynia.

"Projekt nie prowadzi do zwiększeniu udziału SP w stoczni Gdynia, chyba że program restrukturyzacji przygotowany przez zarząd Gdyni będzie przewidywał podniesienie kapitału. Wówczas warunkiem będzie to, iż wszyscy akcjonariusze zgodzą się na proporcjonalne podniesienie kapitału i zgodzą się ten kapitał wnieść" - powiedział Piechota.

Dokapitalizowanie ARP przez Skarb Państwa ma jej pomóc w konsolidacji sektora stoczniowego.

"Przewidujemy możliwość dokapitalizowania ARP po to, aby zwiększyć jej możliwość działania w zakresie gwarancji, finansowania i budowy statków w polskich stoczniach" - poinformował na środowej konferencji Piechota.

"Prawdopodobnie nie dokapitalizujemy ARP akcjami TP SA" - powiedział PAP wiceminister skarbu państwa Piotr Czyżewski.

W połowie lutego wiceminister Czyżewski mówił, że rząd rozważa dokapitalizowanie Stoczni Gdynia 100 mln zł w akcjach TP SA.

Piechota dodał, że skala dokapitalizowania będzie zależała od tego, jakie programy restrukturyzacyjne przygotują zarządy stoczni gdyńskiej, gdańskiej, zakładów Cegielskiego i jaki będzie układ z wierzycielami.

Według Czyżewskiego Skarb Państwa będzie się posługiwał akcjami TP SA w taki sposób, aby nie traciły one na wartości.

"Można je wykorzystywać do różnych działań, gdzieś je +zaparkować+, pozostawić je tak, żeby nie tracić na ich wartości" - powiedział wiceminister.

W miniony poniedziałek, gdy rząd zdecydował o dokapitalizowaniu Kompanii Węglowej akcjami TP SA w liczbie do 46 mln, MSP poinformowało, że nie planuje w najbliższym czasie przekazywania akcji TP SA innym spółkom lub agencjom państwowym.

"Jeśli Kompania nie będzie musiała sprzedawać akcji TP SA, to w ogóle nie będzie ich zbywała, tylko pod ten pakiet będzie kredytowała swoją działalność" - powiedział Czyżewski.

Wcześniej akcjami TP SA zostały dokapitalizowane: BGŻ (1 proc.), Bank Gospodarstwa Krajowego(2,86 proc.) oraz Agencja Rozwoju Przemysłu (0,8 proc.). Instytucje te sprzedały posiadane akcje TP SA w grudniu zeszłego roku.

W środę o godzinie 14.46 za akcje TP SA na warszawskiej giełdzie płacono 11 zł po spadku o 0,9 proc.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)