Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląsk - najlepsze miejsce na biznes

0
Podziel się:

Górny i Dolny Śląsk to najatrakcyjniejsze lokalizacje dla inwestorów - wynika z raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową i PAIiIZ.

Śląsk - najlepsze miejsce na biznes
(PAP/Grzegorz Michałowski)

*Górny i Dolny Śląsk to najatrakcyjniejsze lokalizacje dla inwestorów - tak wynika z raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową i PAIiIZ. *
Zwycięzca tegorocznej edycji rankingu IBnGR jest województwo Śląskie. Tym samym region ze stolicą w Katowicach obronił pozycję z ubiegłorocznego zestawienia.

Druga najbardziej atrakcyjna lokalizacja dla nowych przedsięwzięć to zdaniem autorów opracowania Dolny Śląsk. Na trzecim miejscu uplasowało się województwo mazowieckie. Te dwa regiony zamieniły się miejscami w porównaniu z rokiem 2006..

Oceny dokonano na podstawie wyników ankiet z Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji Ambasad RP w najważniejszych państwach-inwestorach,.

Eksperci oceniali m.in.: dostępność i jakość potencjalnych lokalizacji dla inwestycji oraz kilkadziesiąt czynników atrakcyjności inwestycyjnej, takich jak: dostępność transportowa, zasoby pracy, chłonność rynku, poziom rozwoju gospodarczego, stan środowiska oraz aktywność województw wobec inwestorów.

| PRZEMYSŁ, USŁUGI, TECHNOLOGIE |
| --- |
| Dla działalności przemysłowej najatrakcyjniejsze są podregiony: centralny śląski, rybnicko - jastrzębski, jeleniogórsko-wałbrzyski, rzeszowsko-tarnobrzeski, bielsko-bialski, wrocławski, częstochowski, łódzki, legnicki oraz krakowsko-tarnowski. W przypadku działalności usługowej, najatrakcyjniejsze okazały się podregiony: warszawski, centralny śląski, wrocławski, krakowsko-tarnowski, poznański, bielsko-bialski, rzeszowsko-tarnobrzeski, łódzki, gdański oraz częstochowski. Czołówkę podregionów atrakcyjnych dla działalności zaawansowanej technologicznie stanowią podregiony: warszawski, wrocławski, centralny śląski, krakowsko-tarnowski, poznański, gdański, łódzki, bielsko-bialski, jeleniogórsko-wałbrzyski oraz opolski. |

W porównaniu z rokiem 2006 w zestawieniu nie nastąpiły większe zmiany. Jedynie sześć województw zanotowało poprawę lub pogorszenie o jedno miejsce i za każdym razem była to zamiana pozycji.

Na miejscach 2-3 dolnośląskie zastąpiło mazowieckie, miejscami 6-7 zamieniły się łódzkie z pomorskim, a na pozycjach 12-13 województwo podkarpackie wyprzedziło warmińsko-mazurskie.

Ranking zamykają województwa świętokrzyskie, lubelskie i podlaskie.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)