Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

S&P negatywnie o polskiej gospodarce

0
Podziel się:

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła perspektywę ratingu dla Polski ze stabilnej na negatywną z powodu polityki fiskalnej - podała agencja w komunikacie

.

"Zmiana perspektywy wynika z pogorszenia się średnioterminowej perspektywy polityki fiskalnej, presji na zwiększanie fiskalizmu i trudności politycznych związanych z przeprowadzeniem reformy finansów" - napisała agencja w poniedziałkowym komunikacie.

Ocena zdolności kredytowych Polski w walutach obcych została utrzymana na poziomie BBB+/A-2, a walucie krajowej - na poziomie A/A-1. Zdaniem S&P, presja na wzrost wydatków w 2004 roku związana m.in. z kosztami członkostwa w Unii Europejskiej i restrukturyzacją gospodarki oraz planowane redukcje stawek podatkowych w 2004 roku mogą spowodować rozszerzenie luki fiskalnej.

S&P szacuje, że deficyt budżetu w 2003 roku wzrośnie do ponad 6 proc., z 3 proc. w 2000 roku., a dług publiczny w relacji do PKB wzrośnie do 50 proc. w 2003 roku, z 39 proc. w 2000 roku.

Zdaniem agencji, kluczem do konsolidacji finansów publicznych jest racjonalizacja wydatków socjalnych, poprawa zarządzania budżetowego i zmniejszenie sektora publicznego.

"W przypadku braku reform prognozy S&P przewidują zwiększenie deficytu do powyżej 7 proc. PKB w latach 2004-2005 i gwałtowny wzrost długu publicznego w relacji do powyżej 60 proc. PKB w 2006 roku. To może opóźnić wejście Polski do Unii Monetarnej na 2010 rok wobec planowanego przez rząd wejścia do strefy euro w 2007-08 roku" - napisano w komunikacie.

Analitycy S&P uważają, że rząd Leszka Millera, nie mający większości w Sejmie, mimo uzyskania wotum zaufania, może nie być w stanie doprowadzić do uchwalenia ustawy budżetowej na 2004 rok, co w konsekwencji może doprowadzić do upadku rządu.

"Perspektywa może być podniesiona do stabilnej, gdy rząd przeprowadzi strategię reform w średnim terminie i dokona zmian w polityce fiskalnej" - dodano w komunikacie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)