Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spadają czynsze za powierzchnie handlowe i magazynowe

0
Podziel się:

Czynsze za powierzchnie handlowe i magazynowe w Warszawie i okolicach spadają, gdyż przybywa tych obiektów

- wynika z marcowego raportu firmy doradztwa nieruchomości Jones Lang LaSalle (JLL).

'Po okresie wolnego wzrostu czynsze za powierzchnie handlowe zaczęły spadać do poziomu, który jest korzystniejszy wobec możliwego do osiągnięcia przez sklep dochodu' - napisano w raporcie 'Rynek nieruchomości w Warszawie'.

Analitycy JLL podają, że stawki czynszów w głównych centrach handlowych wynoszą około 45 USD za m kw. miesięcznie.

Jednak stawki za powierzchnie handlowe przy najlepszych ulicach (np. warszawski Nowy Świat czy Chmielna) mogą osiągać 80 USD za m kw. miesięcznie, chociaż średnie czynsze transakcyjne wahają się wokół 50 USD za m kw. miesięcznie.

W Warszawie jest obecnie w budowie 181 tys. m kw. powierzchni handlowej i 158,6 tys. m kw. magazynowej. Planuje się realizację kolejnych 535 tys. m kw. powierzchni handlowej, choć nie wszystkie projektowane obiekty mogą zostać zrealizowane.

Specjaliści JLL szacują, że stopa zwrotu z inwestycji w najlepsze warszawskie centra handlowe wynosi około 10,25-11,25 proc. Oczekują oni wzrostu liczby tych inwestycji, gdy na rynku przybędzie dochodowych kompleksów handlowych drugiej generacji.

Według JLL obecny wzrost konkurencji w tym sektorze powoduje, że w nowych obiektach dużą część powierzchni przeznacza się na centra rozrywkowo-rekreacyjne, które mają przyciągnąć klientów.

Obecnie Warszawa ma siedem multipleksów, a kolejnych pięć ma zostać otwartych do końca 2002 roku.

W Polsce w najbliższych latach powstaną wielkie centra handlowe. Mogą na tym ucierpieć hipermarkety i supermarkety z galeriami handlowymi (tzw. centra handlowe pierwszej generacji), gdyż utracą klientów.

Operatorzy sieci handlowych zainteresowani są centralnymi lokalizacjami, co zapewne spowoduje uruchomienie modernizacji i przebudowy głównych ulic w śródmieściach.

Czynsze za powierzchnie magazynowe wahają się wokół 6-7 USD za m kw. miesięcznie, co stanowi 12-proc. spadek w porównaniu z 1999 rokiem (8 USD za metr kwadratowy miesięcznie).

'Czynsze za magazyny są nadal wyższe niż w Pradze czy Budapeszcie, ale także wyższe niż w Europie Zachodniej, np. w Paryżu, Amsterdamie czy Berlinie' - napisano w raporcie.

Jedyną odnotowaną w 2000 roku transakcją w powierzchniach magazynowych była sprzedaż kompleksu Diamond Business Park - Warszawa przy przypuszczalnej 12,5-proc. stopie zwrotu. Obiekt jest w całości wynajęty.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)