Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spadek inwestycji zagranicznych

0
Podziel się:

Zagraniczne inwestycje bezpośrednie w Polsce spadły w pierwszym półroczu 2003 do 2,53 mld USD z 3,23 mld USD w pierwszym półroczu 2002 roku

- podała we wtorek w komunikacie Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

Od początku transformacji do końca I półrocza 2003 roku zagraniczne inwestycje bezpośrednie wzrosły do 68,3 mld USD.

Prezes PAIiIZ Andrzej Zdebski powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że agencja będzie starała się zwiększać napływ inwestycji do Polski.

"Chcemy, by w najbliższych latach poziom inwestycji był nie mniejszy niż 8-10 mld USD rocznie" - powiedział Zdebski.

Jego zdaniem zmniejszenie napływu inwestycji zagranicznych spowodowane było m.in. sytuacją gospodarczą na świecie, mniejszymi wpływami z prywatyzacji, a także wzrostem konkurencyjności państw naszego regionu.

Zdaniem analityków słabe wyniki pierwszego półrocza to efekt spowolnienia gospodarczego.

"Dane za pierwsze półrocze są słabe i oddają to, co się stało w ubiegłym roku, czyli spowolnienie gospodarcze i słabe wyniki spółek" - powiedziała PAP Iwona Pugacewicz-Kowalska z CA IB.

"Jeśli chodzi o przyszłość, to skoro weszliśmy w fazę ożywienia gospodarczego, a firmy mają coraz lepsze wskaźniki jeśli chodzi o efektywność, można sądzić, że trend powinien się odwrócić" - dodała.

Według niej drugie półrocze tego roku powinno być lepsze niż pierwsze i przynieść bezpośrednie inwestycje zagraniczne na kwotę powyżej 3 mld USD.

Pugacewicz-Kowalska spodziewa się, że w 2004 roku sięgną one 8-10 mld USD ze względu na wejście Polski do Unii Europejskiej.

"Porównanie wskaźników w Polsce do wskaźników w Unii Europejskiej pokazuje, że jest potencjał wzrostu, czyli można sądzić, iż w dłuższym horyzoncie inwestycje w Polsce będą dawały wyższą stopę wzrostu niż na przykład analogiczne inwestycje w innych krajach Unii Europejskiej" - dodała.

W I połowie 2003 roku na pierwszym miejscu pod względem wielkości nakładów inwestycyjnych w Polsce znalazły się firmy zarejestrowane w Holandii, które zainwestowały w Polsce łącznie 1,26 mld USD, na drugim inwestorzy niemieccy, którzy zainwestowali 357 mln USD, a na trzecim firmy austriackie - 267,2 mln USD.

W pierwszej połowie 2003 na liście największych inwestorów zagranicznych najliczniejszą grupę stanowiły firmy niemieckie (227 przedsiębiorstw), potem firmy z USA (124) i Holandii (106).

W pierwszym półroczu 2003 najwięcej zainwestował Fiat-GM Power Train b.v. (432 mln USD w produkcję silników diesla). Na drugim miejscu znalazło się GE Capital Real Estate(254,7 mln USD), a na trzecim austriacki Europolis Invest (237 mln USD). Te dwie ostatnie firmy inwestowały w nieruchomości. Od początku transformacji największym inwestorem w Polsce jest France Telecom, który zainwestował prawie 3,2 mld USD.

inwestycje
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)