Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spadło zaufanie do policji

0
Podziel się:

Spadło zaufanie do policji - wynika z badań przeprowadzonych przez OBOP. Sondaż jest oceną pracy funkcjonariuszy za pierwsze półrocze tego roku.
W porównaniu z ubiegłym rokiem Polacy lepiej oceniają policjantów, którzy patrolują ich najbliższe okolice, gorzej jednak wypada ogólna ocena policji jako instytucji.

Spadło zaufanie do policji - wynika z badań przeprowadzonych przez OBOP. Sondaż jest oceną pracy funkcjonariuszy za pierwsze półrocze tego roku.

W porównaniu z ubiegłym rokiem Polacy lepiej oceniają policjantów, którzy patrolują ich najbliższe okolice, gorzej jednak wypada ogólna ocena policji jako instytucji. To zaufanie spadło o 7 procent, z 72 procent do 65 procent - wynika z ankiety. Ponadto mniej osób deklaruje, że dobrze ocenia pracę policji, spadek nastąpił z 67 procent do 63.

Komendant główny policji nadinspektor Leszek Szreder nie ma wątpliwości, że na spadek zaufania miały wpływ wydarzenia z Poznania i Łodzi, gdzie od kul policji zginęli młodzi ludzie.

Natomiast 60 procent respondentów dobrze ocenia pracę policjantów pełniących służbę w ich okolicy miejsca zamieszkania. To lepiej w porównaniu z ubiegłym półroczem o 3 procent. Najlepiej w badaniach wypadają jednak policjanci z drogówki. "Aż 72 procent respondentów dobrze ich ocenia, a tylko 15 procent źle" - podkreślił komendant główny policji.

Policja ciągle nie radzi sobie z przestępczością pospolitą taką jak bójki oraz drobne kradzieże. Inspektor Piotr Murawski, dyrektor Biura Taktyki Zwalczania Przestępczości przyznaje, że najgorzej pod tym względem jest w dużych miastach. "Prawie połowa przestępczości ogólnokrajowej ma miejsce w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Z tego powodu większym zaufaniem darzą policjantów mieszkańcy wsi i małych miasteczek niż miast" - stwierdził Murawski.

Komenda Główna Policji planuje więc wdrożenie programu, który pomoże zwiększyć bezpieczeństwo w dużych miastach i jednocześnie wpłynie na poprawę wizerunku policji. Patrole mają być w miejscach gdzie są najbardziej oczekiwane. Chodzi o centra handlowe, parkingi i szkoły.

Ponadto z sondażu OBOP wynika, że nastąpił prawie czteroprocentowy wzrost ogólnej wykrywalności przestępstw kryminalnych. Duże sukcesy policja odnosi na polu wykrywania zabójstw i gwałtów. Według badań aż 80-90 procent sprawców tego typu przestępstw jest wykrywana.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)