Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spółki wydzielone z PGNiG rozpoczną działalność 1 listopada

0
Podziel się:

Wydzielone z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA (PGNiG) spółki funkcjonalne rozpoczną działalność 1 listopada

- poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Termin ten dotyczy czterech spółek dystrybucyjnych.

Oznacza to, że przenoszenie majątku do wydzielonych z PGNiG spółek musi się zakończyć do końca października.

18 września 2001 roku zarząd PGNiG przyjął harmonogram prac związanych z rozpoczęciem działalności przez wydzielone spółki.

'Zgodnie z harmonogramem przewiduje się, że rozpoczęcie działalności gospodarczej przez wydzielone spółki nastąpi 1 listopada 2001 roku' - napisano w komunikacie.

NWZA PGNiG, które odbyło się 11 i 13 września, zdecydowało o podwyższeniu kapitału zakładowego utworzonych w grudniu 2000 roku spółek dystrybucyjnych i dostosowaniu umów tych spółek do wytycznych Ministerstwa Skarbu Państwa.

'Podwyższenie kapitału zakładowego spółek funkcjonalnych nastąpi poprzez wniesienie wkładów niepieniężnych w postaci składników majątkowych - właściwych terytorialnie oddziałów PGNiG SA oraz udziałów i akcji niektórych spółek należących do PGNiG' - napisano w komunikacie.

Rząd w 'Założeniach prywatyzacyjnych sektora gazowego w Polsce' z maja 2001 roku postanowił utworzyć pięć spółek funkcjonalnych - cztery dystrybucyjne i jedną poszukiwawczo-wydobywczą - w ramach struktury kapitałowej PGNiG SA.

Według wcześniejszych zapowiedzi, z obecnego majątku PGNiG 8,9 proc. aktywów zostanie wniesione do mazowieckiej spółki dystrybucyjnej, 12,8 proc. do karpackiej, 14,3 proc. do śląskiej i 10,6 proc. do pomorsko-wielkopolskiej.

Spółka poszukiwawcza otrzyma 18,9 proc. aktywów.

Sprzedażą spółek zajmie się sam PGNiG, który będzie pełnił w strukturze holdingowej rolę spółki matki.

Prywatyzacja spółki poszukiwawczej nastąpi przez sprzedaż mniejszościowego pakietu w ofercie publicznej.

Rząd nie wykluczył, że po debiucie giełdowym akcje spółki poszukiwawczej będzie mógł nabyć inwestor strategiczny. Prywatyzacja tej spółki będzie poprzedzona podwyższeniem jej kapitału zakładowego, w ramach którego Skarb Państwa w zamian za wniesienie aportem praw do informacji geologicznej obejmie udziały lub akcje nowej emisji.

Dla spółek dystrybucyjnych MSP planuje szukać inwestorów strategicznych, a później przewiduje ofertę na Giełdę Papierów Wartościowych.

Według założeń prywatyzacyjnych, po prywatyzacji wymienionych pięciu spółek pozostanie spółka o nazwie PGNiG, która zajmie się m.in. prywatyzacją wydzielonych firm, przesyłem, magazynowaniem gazu i obsługą dużych międzynarodowych kontraktów.

W pierwszym etapie inwestorzy strategiczni będą mogli kupić od 51 do 74 proc. akcji spółek dystrybucyjnych.

Skarb Państwa nie wyklucza, że po wprowadzeniu spółek dystrybucyjnych na giełdę zachowa w nich 25 proc. plus 1 akcję.

Przewiduje, że każdy z inwestorów będzie mógł nabyć akcje tylko w jednej z wydzielonych spółek dystrybucyjnych. Proces prywatyzacji spółek dystrybucyjnych powinien zostać sfinalizowany do końca 2002 roku. Natomiast spółka, która będzie odpowiadać za przesył i magazynowanie i która zachowa nazwę PGNiG, nie zostanie sprzedana przynajmniej przez pięć lat.

Rząd planuje uzyskać z prywatyzacji spółek dystrybucyjnych i spółki poszukiwawczo-wydobywczej, wyłonionych z PGNiG, około 20 mld zł wpływów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)