Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Steinhoff: szansa na przyjęcie założeń bliska zeru

0
Podziel się:

Jako 'bliską zeru' ocenił w środę wicepremier, minister gospodarki Janusz Steinhoff szansę na przyjęcie przez rząd założeń przyszłorocznego budżetu, przedstawionych przez ministra finansów.

Steinhoff: szansa na przyjęcie założeń bliska zeru

'Po tej dzisiejszej dyskusji szansę na przyjęcie tego dokumentu oceniam jako bliską zeru'- powiedział Steinhoff po ponad trzygodzinnym nieformalnym spotkaniu członków Rady Ministrów, poświęconym założeniom budżetu na 2002 rok.

'Nie sądzę, aby ten dokument uzyskał akceptację wszystkich członków Rady Ministrów, szczególnie w odniesieniu do kwestii społecznych' - dodał wicepremier.

Zapowiedział, że rząd chce zaprosić opozycję do dyskusji o przyszłorocznym budżecie i cięciu wydatków.

Steinhoff podkreślał, że rząd 'nie zamierza nie chronić grup najsłabszych'. 'Tu członkowie Rady Ministrów są jednoznaczni'- powiedział.

Poinformował, że rząd do dyskusji i podejmowania decyzji m.in. o cięciu wydatków zamierza zaprosić opozycję. 'To jest szczególny budżet, który nie ten parlament będzie uchwalał i nie ten rząd będzie realizował' - mówił. 'Myślę, że opozycja, w imię odpowiedzialności za państwo, podejmie tę współpracę' - dodał.

Wspólnie z opozycją rząd chce też się zastanowić - informował wicepremier - 'jakie to ustawy, uchwalone przez parlament, powinny nie być podpisane przez pana prezydenta'. 'Stan finansów publicznych nakłada na nas, posłów na Sejm, obowiązek jeden -zatrzymania ustaw, które mają skutki dla finansów publicznych wyjątkowo duże' - powiedział Steinhoff.

Wicepremier poinformował, że w czwartek założeniami budżetu 2002 zajmą się Komitet Społeczny i Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

Założenia do projektu budżetu na 2002 rok, nad którymi Ministerstwo Finansów skończyło we wtorek prace, przewidują 1,7-2,9 proc. wzrostu PKB, 4,8-5,4 proc. inflacji średniorocznej, 4,5 proc. PKB deficytu budżetu i 2,8 proc. PKB deficyt ekonomicznego.

Z założeń wynika, że po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych działań, dochody budżetu wyniosą 149,1 mld zł, a wydatki 184,4 mld zł.

W założeniach zaproponowano m.in. zamrożenie waloryzacji emerytur i rent, wcześniejsze podwyższenie podatków pośrednich do poziomu wymaganego przez Unię Europejską, powrót do 7,5-proc. stawki składki na ubezpieczenie zdrowotne, wprowadzenie podatku importowego oraz ograniczenie wydatków związanych z funkcjonowaniem administracji państwowej przez konsolidację budżetu i niektórych agencji oraz funduszy celowych.

Założenia przewidują też, że niezbędne jest wstrzymanie prac, zablokowanie wejścia w życie lub uchylenie wszystkich ustaw zwiększających wydatki budżetu lub zmniejszających w przyszłym roku jego dochody.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)