Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strategia dla sektora naftowego, chemicznego i farmaceutycznego

0
Podziel się:

Rządu chce opracować wspólną strategię dla sektora naftowego, chemicznego i farmaceutycznego

- wynika z założeń strategii gospodarczej rządu, opublikowanej w środę na stronach internetowych rządu. 'Dla sektora naftowego, chemicznego i farmaceutycznego opracowana zostanie wspólna strategia ze względu na ich połączenia kooperacyjne, technologiczne i potencjalne powiązania kapitałowe' - napisano w aneksie do strategii - 'Restrukturyzacja wybranych sektorów gospodarki'.

Do końca I kwartału tego roku, mają zostać opracowane skorygowane założenia restrukturyzacji i prywatyzacji tych sektorów, zawierające ustalenie powiązań 'pakietowych' między nimi.

Strategia dla sektora farmaceutycznego zakłada dwie możliwości: utworzenie polskiej grupy produkującą leki generyczne, lub kontynuację prywatyzacji. Środki z prywatyzacji zostałyby skierowane do sektora chemicznego.

'Warunkiem przyjęcia rozwiązania pierwszego jest stabilna polityka lekowa państwa oraz wspieranie przez budżet badań w dziedzinie produkcji własnych preparatów leczniczych' - napisano w programie.

Rząd zakłada również, że przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych SA nie będzie prywatyzowane.

W sektorze energetycznym strategia zakłada pierwszeństwo prywatyzacji wytwórców energii, a dopiero w dalszej kolejności zakładów dystrybucji energii.

'Prywatyzację powinien poprzedzić lub towarzyszyć jej, proces konsolidacji w podsektorze produkcyjnym - w tym także proces łączenia ich z producentami i dostawcami paliw pierwotnych' - napisano w programie.

W przemyśle obronnym rząd chce zastosować róże typy konsolidacji, dla zorganizowania dwóch-trzech grup przemysłowo-handlowych.

Zobowiązania offsetowe zagranicznych dostawców sprzętu wojskowego i środki na przeznaczone na obronę mają posłużyć techniczno-technologicznemu rozwojowi przemysłu.

Rząd uznał również, że dotychczasowe wyniki górnictwa węgla kamiennego 'skłaniają do kontynuowania obecnie obowiązującego programu do końca 2002 roku oraz wypracowanie programu na lata 2003-2006'.

przemysł
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)