Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Straty w rolnictwie? Przez brak śniegu zmarzną zboża

0
Podziel się:

Zbyt mała pokrywa śniegu sprawia, że wiele zbóż może przemarznąć. Najgorzej może być w Wielkopolsce, na Kujawach, Pomorzu oraz w województwach łódzkim i lubuskim.

Straty w rolnictwie? Przez brak śniegu zmarzną zboża
(PAP/EPA)

Długotrwałe mrozy, które ostatnio utrzymują się w całej Polsce mogą spowodować straty w rolnictwie. Uszkodzeniom mogą ulec przede wszystkim zboża ozime, ale najbardziej zagrożony przemarznięciem jest rzepak.

_ - Problemem jest obecnie brak śniegu _ - mówi Jolanta Fiejka z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Jak wyjaśnia ekspert dopiero przy pokrywie śnieżnej o grubości 10 centymetrów niskie temperatury nie mają wpływu na zboża ozime. Niestety na Mazowszu oraz w wielu regionach prawie wcale nie ma śniegu.

Według ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego na razie trudno prognozować wielkość ewentualnych strat. Najgorzej sytuacja wygląda w Wielkopolsce, na Kujawach, Pomorzu oraz w województwach łódzkim i lubuskim, gdzie odnotowano najniższe temperatury.
Problemem są coraz chętniej importowane nasiona z zagranicy, które nie są odporne na tak duże mrozy - podkreśla Marek Sawicki.

Minister uważa, że nasiona produkowane w krajach europejskich o cieplejszym klimacie będą miały problem z przezimowaniem. Na niskie temperatury odporne są z kolei przede wszystkim nasiona polskiej produkcji i one z pewnością wytrzymają temperatury rzędu minus 20 stopni Celsjusza - wyjaśnia Marek Sawicki.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/192/m131776.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mrozy;w;polsce;w;gorach;zagrozenie;lawinowe,71,0,1024071.html) *Znowu silne mrozy * W górnych partiach Bieszczad zmalało zagrożenie lawinowe. Średnio leży od 40 do 130 cm śniegu. Oprócz zbóż temperatury poniżej minus 20 stopni są groźne również dla drzew owocowych. Sadownik Adam Borzęcki spod Płońska wyjaśnia, że najbardziej zagrożone są młode drzewa.
Jak wyjaśnia przy długo utrzymujących się siarczystych mrozach mogą przemarznąć krótkopędy oraz pąki. To z kolei może spowodować mniejsze plony w przyszłym roku. Gdyby mróz był jeszcze większy to mogą przemarznąć nawet dojrzałe drzewa. Przede wszystkim zagrożone są obecnie nowe nasadzenia, gdyż stare drzewa owocowe powinny sobie poradzić z niskimi temperaturami - wyjaśnia sadownik.

Synoptyk Anna Nemec z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie informuje, że w nadchodzącym tygodniu noce nie powinny już być tak mroźne. Od poniedziałku w całym kraju ma zacząć padać śnieg.

Według prognoz temperatura nocą nie powinna spaść poniżej minus 10 stopni. - _ W ciągu dnia we wtorek i środę w dzień może podskoczyć nawet do minus 3,2 stopni _ - mówi Anna Nemec. Do tego spadnie wyczekiwany przez rolników śnieg, ale jak zaznacza synoptyk nie będą to duże opady. Jedynie w województwach północnych w połowie tygodnia może spaść więcej śniegu.

Niestety z końcem przyszłego tygodnia ponownie mogą powrócić duże mrozy, za sprawą powietrza, które napłynie znad Rosji.

Tymczasem w ostatnich dniach na światowych giełdach rolnych, z powodu ewentualnych strat, jakie mogą spowodować siarczyste mrozy, wzrosły cenny zbóż. W Polsce jak informuje ministerstwo rolnictwa ceny zbóż są stabilne.

O skutkach i problemach z mrozem czytaj w Money.pl
Pięć ofiar w ciągu doby. Policja apeluje do... Policjanci cały czas patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Drastycznie rośnie liczba ofiar mrozów.
Za zimno dla lodołamaczy Podczas mrozów w Szczecinie dochodzi średnio do dwóch awarii rur dziennie.
Prognoza pogody przeraża? Tak odpalisz auto Przed nami kolejne mrozy. Zobacz, co pomoże ci dojechać rano do pracy i nie zniszczy przy tym silnika.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)