Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sygnały Dnia - Graboś: tylko radio cyfrowe poprawi jakość emisji programu I PR

0
Podziel się:

Zdaniem Witolda Grabosia, prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, nie ma możliwości, by dla programu pierwszego Polskiego Radia powstała pełna sieć nadajników w paśmie UKF. W jego opinii, szansą na poprawę jakości emisji jest stworzenie radia cyfrowego, którego projekt zostanie ogłoszony wkrótce.

Jak powiedział Witold Graboś w "Sygnałach Dnia" Programu Pierwszego Polskiego Radia, trzeba zrobić wszystko, by program pierwszy PR nadający głównie na falach długich mógł być słuchany bez zakłóceń szczególnie w dużych aglomeracjach, czyli tam, gdzie zakłócenia wynikają między innymi z wielkomiejskiej zabudowy. "W tych aglomeracjach fale długie mają swoją specyfikę, niekorzystną dla radia" - wyjaśnił Witold Graboś.

Zdaniem prezesa URTiP najważniejsza jest optymalizacja wykorzystania widma częstotliwości, które wykorzystywane są przez Polskie Radio. Pracuje nad tym Instytut Łączności we Wrocławiu. Witold Graboś powiedział, że chodzi o to, by sprawdzić, jak można bardziej efektywnie wykorzystać sieć UKF, która już istnieje.

Jak poinformował prezes Urzędu, od początku kwietnia 2002-ego roku na potrzeby Polskiego Radia przekazano 42 częstotliwości w paśmie UKF, w tym 16 programowi pierwszemu. Według Witolda Grabosia, nowe nadajniki UKF mają zbyt małą moc, by nie zakłócać innych nadawców. W opinii prezesa, gdyby wszyscy nadawcy zgodzili się na obniżenie mocy swych nadajników, to pokrycie obszaru Polski przez program pierwszy PR w paśmie UKF mogłoby być lepsze. Wyraził jednak obawę, że na taki krok żaden nadawca się nie zgodzi.

W "Sygnałach Dnia" Witold Graboś stwierdził, że w Unii Europejskiej Polskie Radio czeka - jak się wyraził - "świetlana przyszłość". Gość programu pierwszego argumentował to faktem, że zgodnie z prawem europejskim rząd będzie miał obowiązek zapewnienia finansowania mediów publicznych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)