Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sygnały Dnia - Grzegorz Kołodko o podatkach i emeryturach

0
Podziel się:

Wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko powiedział, że jego resort pracuje nad zmianami w systemie podatkowym, które mają być korzystne dla podatników i pomagać rozwojowi gospodarki. Wicepremier wyjaśnił w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że zmiany systemu podatkowego mają być częścią restrukturyzacji finansów publicznych, która obejmie między innymi redukcję tak zwanych sztywnych wydatków budżetu.

Grzegorz Kołodko dodał, że system podatkowy ma sprzyjać rozwojowi polskiego kapitału, a kapitał zagraniczny powinien odgrywać tylko rolę uzupełniającą. Cały program restrukturyzacji ma zostać ogłoszony w styczniu przyszłego roku.
Nawiązując do swojej niedawnej wypowiedzi, że gdyby nie było dopłat do emerytur i rent, to nie byłoby w tym roku deficytu budżetowego, Kołodko wyjaśnił, że chciał w ten sposób pokazać, jak wiele podatnicy muszą łożyć, aby system emerytalny działał sprawnie. W przyszłorocznym budżecie zostanie na ten cel przeznaczone ponad 47 miliardów złotych. Grzegorz Kołodko oświadczył, że w marcu przyszłego roku emerytury zostaną podwyżone średnio o 44 złote. Wicepremier dodał, że emerytury nie powinny być waloryzowane w sposób automatyczny. Dopłaty emerytury należą do wydatków sztywnych budżetu, które sięgają 68-miu procent wszystkich wydatków. Szef resortu finansów dodał, że do wydatków sztywnych dojdą w przyszłości płatności na rzecz Unii Europejskiej.
Wicepremier poinformował, że tegoroczna inflacja nie przekroczy dwóch procent, podczas gdy w budżecie zakładano, ze wyniesie około 4-ech i pół procent.
Grzegorz Kołodko wyraził nadzieję, że ostateczny wynik rozmów akcesyjnych z Unią Europejską będzie korzystny dla Polski. Podkreślił, że choć Unia Europejska jest na razie, negatywnie nastawiona do polskich postulatów, to jednak negocjacje jeszcze trwają. Kołodko powiedział, że chodzi przede wszytkim o pozyskanie do polskiego budżetu dodatkowej kompensaty za polskie wpłaty do unijnej kasy. Dodał, że saldo przepływów pieniędzy między Polska a Unią będzie korzystne dla naszego kraju.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)