Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sygnały Dnia - Przedmiotem IV Zjazdu Gnieźnieńskiego będzie przyszłość narodów europejskich

0
Podziel się:

Podczas zbliżającego się IV Zjazdu Gnieźnieńskiego, kościół Polski będzi próbował znaleźć odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące przyszłości narodów europejskich - powiedział w Sygnałach Dnia Michał Drozdek przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Zjazdu. Odbędzie się on 15 i 16 marca .

Drozdek powiedział, że Zjazd odbędzie się on pod hasłem "Quo Vadis Europa ?". Według niego, dyskusja na temat przyszłości Europy jest obowiązkiem Polaków i Kościoła, ludzi którzy chcą aktywnie kreować rzeczywistość. Michał Drozdek podkreślił, że uczestnicy zjazdu nie będą rozmawiać o dopłatach dla rolnictwa czy innych zagadnieniach ekonomicznych. Mowa będzie o wartościach Unii Europejskiej, relacjach między chrześcijaństwem a Europą, polskim interesie narodowym, suwerenności i tożsamości, wkładzie Kosciołów i ich miejscu w zjednoczonej Europie.

W zjeździe wezmą udział między innymi szefowie Europejskiej Partii Ludowej, która reprezentuje w Parlamencie Europejskim partie chadeckie i konserwatywne, intelektualiści polscy oraz hierachowie Kościoła: metropolita lubelski arcybiskup Józef Zycinski, gnieźnienski Henryk Muszyński oraz prymas kardynał Józef Glemp.

Zasadniczym celem zjazdu jest przygotowanie polskich katolików do kompetentnego świadectwa i pracy apostolskiej w warunkach zjednoczonej Europy. Zaproszeni są nań wszyscy, zarówno euroentuzjaści jak i eurosceptycy.

Organizatorami spotkania są: Forum Świętego Wojciecha, Rada Ruchów i Stowarzyszeń Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Patronat medialny nad imprezą objęły już Polskie Radio, TVP oraz dziennik "Rzeczpospolita".

Pierwszy Zjazd Gnieźnieński odbył się w 1000 roku, kiedy do Gniezna przybył cesarz Otton III, drugi - w czerwcu 1997 r., gdy z Janem Pawłem II spotkało się siedmiu prezydentów Europy Środkowej i Wschodniej, trzeci - w 1999 roku, kiedy to z okazji Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa przybyli go grobu Św. Wojciecha najpierw prezydenci państw europejskich, a następnie szefowie rządów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)