Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sygnały Dnia - Rzecznik Episkopatu o postach i świętach

0
Podziel się:

Rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Józef Kloch powiedział, że nowe przepisy, ogłoszone przez Episkopat, nie zabraniają tradycyjnego postu w Wigilię Bożego Narodzenia. Nowe przepisy znoszą jednak obowiązek poszczenia w ten dzień.

W wywiadzie dla "Sygnałów Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia ksiądz Kloch wyjaśnił, że w terminologii kościelnej post oznacza ograniczenie liczby spożywanych posiłków. Przepisy kościelne nakazują taki post tylko w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Zakaz jedzenia mięsa, to wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Obowiązuje ona w Środę Popielcową i wszystkie piątki w roku.

Zmiany w przykazaniach kościelnych zakazują też zabaw w piątki i w Wielkim Poście. Ksiądz Kloch wyjaśnił, że piątek jest dla chrześcijan dniem szczególnie ważnym, gdyż w tym dniu umarł Chrystus. Odmawiają więc sobie w tym dniu pewnych przyjemności.

Nowe przepisy ograniczyły liczbę świąt nakazanych, czyli takich, w czasie których trzeba uczestniczyć w Mszy Świętej. Obecnie są to, oprócz niedziel, Nowy Rok, święto Trzech Króli, Boże Ciało, Wniebowzięcie Maryi Panny 15 sierpnia, Wszystkich Świętych i Boże Narodzenie. Ksiądz Kloch dodał, że drugi dzień Bożego Narodzenia i Wielkanocy są świętami, ale wierni nie mają obowiązku uczestniczyć wtedy w mszy. Ograniczenie liczby tak zwanych świąt nakazanych - zdaniem rzecznika Episkopatu -, będzie korzystne dla ludzi, którzy pracują i trudno im iść na mszę w dniu roboczym.

Rzecznik podkreślił, że ofiary składane przez wiernych zgodnie z nowymi przykazaniami kościelnymi, nie będą przeznaczone na utrzymanie duchownych, ale na inne potrzeby parafii. Piąte przykazanie kościelne nakazuje obecnie wiernym troskę o potrzeby wspólnoty Kościoła.

Ksiądz Kloch powiedział, że zmiany, wprowadzane w prawie kościelnym, mają być odzwierciedleniem zmian zachodzących w społeczeństwie i w samym Kościele. Mają też wychodzić naprzeciw warunkom życia i potrzebom wiernych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)