Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sygnały Dnia - T.Mazowiecki o Europie

0
Podziel się:

Pierwszy premier Trzeciej Rzeczpospolitej Tadeusz Mazowiecki uważa, że chrześcijanski duch Europy nie jest sprawą urzedników w Brukseli, ale europejskich społeczeństw. "O ile chcą one się nim kierować" - podkreślił Mazowiecki.

Dziś w Gnieźnie rozpoczyna się V Zjazd Gnieźnieński pod hasłem "Europa Ducha. Chrześcijanie w procesie integracji europejskiej". Trzydniowy Kongres - największe wydarzenie religijne w przededniu poszszerzenia Unii Europejskiej - b?dzie mie? charakter mi?dzynarodowy, wielokulturowy i ekumeniczny.

Gość Sygnałów Dnia w Polskim Radiu, Tadeusz Mazowiecki, jest zdania, iż możliwe jest wypracowanie traktacie konstytucyjnym Unii Europejskiej kompromisowego zapisu odnoszącego się do chrześcijaństwa, który mogliby zaakceptować innowiercy i niewierzący.

Jednak, jego zdaniem, kraje zachodniej Europy, a zwłaszcza Francja, stosują inne kryteria w relacji państwo - Kościół, przyjęte po Rewolucji Francuskiej. Tadeusz Mazowiecki powiedział, że politycy francuscy prywatnie przychylają się do jego kompromisowej propozycji, jednak nie chcą poprzeć jej publicznie. Według Mazowieckiego, ich niechęć do takiej deklaracji ma też związek z trwającym we Francji sporem dotyczącym zakazu manifestowania przekonań religijnych w szkołach publicznych.

Pytany o ocenę przygotowania Polski do członkostwa w Unii Europejskiej, pierwszy solidarnościowy premier stwierdził, że jego obawy budzi stan przygotowań instytucji publicznych oraz brak porozumienia w kwestii traktatu konstytucyjnego. Według niego, bardzo - jak je określił - niedobre hasło "Nicea albo Śmierć" zaprezentowało Polskę jako kraj niezdolny do kompromisu. Zdaniem Tadeusza Mazowieckiego, w Unii liczy się nie tylko siła głosu, ale też umiejętność budowania pozytywnych koalicji.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)