Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sygnały Dnia: Pastusiak o orzeczeniu Trybunału w sprawie abolicji i o NATO

0
Podziel się:

Marszałek Senatu Longin Pastusiak nie zgodził się z opinią, że wczorajsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodną z konstytucją ustawę abolicyjną, podważa autorytet parlamentu.
Longin Pastusiak powiedział w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że wielu prawników uważało przepisy ustawy za zgodne z konstytucją.

Marszałek Senatu Longin Pastusiak nie zgodził się z opinią, że wczorajsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodną z konstytucją ustawę abolicyjną, podważa autorytet parlamentu.
Longin Pastusiak powiedział w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że wielu prawników uważało przepisy ustawy za zgodne z konstytucją. Przypomniał, że abolicja podatkowa została przeprowadzona w wielu krajach Unii Europejskiej i przyniosła pozytywne skutki. Marszałek Senatu oświadczył jednak, że werdykt Trybunału jest ostateczny i będzie respektowany. Przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny ma, zgodnie z zasadami demokracji, weryfikować decyzje parlamentu.

Longin Pastusiak, który został wybrany na wiceprezydenta Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, powiedział, że Zgromadzenie, składające się z parlamentarzystów państw członkowskich Paktu, ma ujednolicać stanowisko tych państw w kwestiach interesujących NATO. Decyzje Zgromadzenia mają wpływ na politykę NATO.
Gość PR1 przypomniał, że Pakt Północnoatlantycki ma dziś przyjąć na szczycie w Pradze 7 nowych państw: Bułgarię, Rumunię, Słowenię, Słowację, Litwę, Łotwę i Estonię. Na przyjęcie czeka Albania, Macedonia i Chorwacja. Zgromadzenie Parlamentarne NATO opowiedziało się za tym, aby rozszerzenie NATO było procesem otwartym, a kolejni nowi członkowie zostali przyjęci nie później, niż w roku 2007-mym. Longin Pastusiak powiedział, że rozszerzenie NATO jest korzystne dla Polski, gdyż w Sojuszu znajdą się jej kolejni sąsiedzi.
Zdaniem marszałka Senatu, amerykańskiemu prezydentow George Bush'owi zależy, aby NATO dostosowało się do walki z terroryzmem i przeciwdziałania rozprzestrzeniania się broni masowego rażenia. Oznacza to rozszerzenie kompetencji Sojuszu, a zasięg jego działania wykroczy poza obszar państw członkowskich.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)