Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef Kancelarii Sejmu uznał za prawnie niedopuszczalną ezgekucję od Sejmu roszczeń finansowych

0
Podziel się:

Szef Kancelarii Sejmu uznał za prawnie niedopuszczalną ezgekucję od Sejmu roszczeń finansowych. Chodzi o zwrot 6 milionów złotych, których domaga się od Sejmu szpital w Inowrocławiu za wypłacenie swoim pracownikom podwyżek z tytułu tak zwanej ustawy 203.

Zdaniem Józefa Mikosy, komornicy zapowiadający egekucję tych pieniędzy najwyraźniej nie znają prawa.

W wydanym komunikacie, Mikosa napisał, że odpowiedzialność majątkowa z tytułu zaniechania legislacyjnego może być rozpatrywana wyłącznie jako odpowiedzialność skarbu państwa, a nie Sejmu. Podkreślił on, że w budżecie są przewidziane środki na zaspokajanie takich roszczeń.

Józef Mikosa dodał ponadto, że w myśl obowiązującego prawa Sejm nie może reprezentować skarbu państwa w cywilnych procesach sądowych i dlatego postępowania takie są nieważne.

Sprawa ma związek z majowym orzeczeniem Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Nakazał on wypłacenie około 6 milionów złotych odszkodowania szpitalowi w Inowrocławiu w odniesieniu do ustawy 203. Sąd uznał, że Sejm jest reprezentantem Skarbu Państwa.

Od tego czasu w mediach pojawiały się informacje poparte wypowiedziami komorników, którzy zapowiadali egzekucję roszczeń od Kancelarii Sejmu.

Ustawę 203 Sejm przyjął 5 lat temu, po masowych protestach pracowników służby zdrowia. Na jej mocy szpitalne pielęgniarki powinne dostać 203 złotych podwyżki miesięcznie. Na realizację tego zapisu nie zarezerwowano środków w budżecie państwa. Część szpitali nie podniosła więc pensji, a inne wykorzystały do tego celu środki własne - zrobi tak szpital w Inowrocławiu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)