Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sztolnia w Tarnowskich Górach zamknięta do 23 marca

0
Podziel się:

W obiekcie znajduje się najdłuższa w Polsce podziemna trasa pokonywana łodziami. Została udostępniona zwiedzającym w 1957 roku.

Sztolnia w Tarnowskich Górach zamknięta do 23 marca

Od jutra do 23 marca turyści nie będą mogli zwiedzać Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Będzie ona zamknięta z powodu prac remontowych - podało opiekujące się obiektem Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Konserwację obiektu, w którym znajduje się najdłuższa w Polsce podziemna trasa pokonywana łodziami, Stowarzyszenie zleca raz do roku. Odbywa się to zazwyczaj właśnie w marcu. Jak poinformował dziś Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, przez najbliższe trzy tygodnie odnawiana będzie m.in. klatka schodowa prowadząca do podziemnej przystani szybów _ Ewa _ i _ Sylwester _.

_ - W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy farba chroniąca stopnie przed korozją przetarła się, dlatego schody trzeba pokryć nową szarą powłoką. Nową powłokę otrzymają również zacumowane pod ziemią łodzie. W tym roku nie trzeba ich jednak będzie wciągać na pomost, gdyż pomalowane zostaną jedynie ławki, dno łódek oraz burty _ - zaznaczył Rudnicki.

Sztolnia Czarnego Pstrąga to udostępniona zwiedzającym w 1957 r. część powstałej w XIX w. Głębokiej Sztolni Fryderyk, która odwadniała podziemia tarnogórskie i pierwotnie miała 4600 m długości. Turyści zwiedzają obiekt przepływając 600-metrowy odcinek łodziami. W ubiegłym roku zabytek zwiedziło 35 tys. turystów, a od czasu otwarcia - 2,3 mln.

Sztolnia położona jest na terenie Parku Repeckiego i jest jednym z dwóch w Tarnowskich Górach historycznych górniczych obiektów udostępnianych zwiedzającym. Drugim jest oddalona o kilka kilometrów Zabytkowa Kopalnia Srebra, którą przez 37 lat odwiedziło już ponad 2,5 mln turystów.

W 2004 roku obydwa obiekty zostały wpisane na prezydencką listę Pomników Historii. Od ośmiu lat znajdują się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, obecnie starają się o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)