Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szybszy wzrost gospodarczy dzięki euro

0
Podziel się:

Wejście Polski do Unii Gospodarczo-Walutowej przyczyni się do trwałego zwiększenia średniorocznego wzrostu gospodarczego o 0,2-0,4 pkt proc. rocznie - wynika z raportu NBP./ ISB /

Wejście Polski do Unii Gospodarczo-Walutowej (UGW) przyczyni się do trwałego zwiększenia średniorocznego wzrostu gospodarczego o 0,2-0,4 pkt proc. rocznie, głównie ze względu na wzrost inwestycji, wynika z „Raportu na temat korzyści i kosztów przystąpienia Polski do strefy euro” przygotowanego przez Narodowy Bank Polski (NBP).

„Przystąpienie do wspólnego obszaru walutowego przyczyni się do trwałego zwiększenia średniorocznego tempa wzrostu PKB o około 0,2–0,4 pkt. proc., natomiast w 2030 r. poziom PKB będzie wyższy o 5,6-11,8% w stosunku do scenariusza bazowego” – napisano w syntezie raportu, opublikowanej w czwartek.

W 2003 roku wzrost gospodarczy wyniósł 3,7%, a w 2004 roku rząd planuje, że dynamika wzrostu PKB wzrośnie do 5,0%.

Z badań NBP wynika, że ważnym efektem wprowadzenia euro będzie wzrost inwestycji, co powinno przełożyć się na wzrost gospodarczy. W stosunku do scenariusza zakładającego trwałe pozostawanie Polski poza strefą euro, średnioroczne tempo wzrostu inwestycji zwiększy się o około 0,5-1,0 pkt proc., natomiast w 2030 roku poziom inwestycji będzie wyższy o około 13,6-28,3%.

W okresie trzech kwartałów 2003 roku nakłady inwestycyjne wzrosły o 1,2% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Był to pierwszy zanotowany przez GUS wzrost inwestycji od 2000 roku.

Ponadto przyjęcie euro ma zwiększyć średnioroczne tempo wzrostu konsumpcji prywatnej o 0,16-0,37 pkt proc., a w 2030 roku poziom konsumpcji będzie wyższy o około 4,4-10,0% w porównaniu ze scenariuszem, w którym Polska pozostaje poza strefą euro.

Jednocześnie pogorszyć się ma saldo w handlu zagranicznym Polski. „W 2030 r. zwiększenie nadwyżki importu nad eksportem w relacji do PKB wyniesie około 1,3-3 pkt proc. w porównaniu ze scenariuszem bazowym” – czytamy w syntezie raportu. Nie będzie to jednak niebezpiecznie, gdyż dzięki wyeliminowaniu ryzyka wystąpienia kryzysu walutowego.

Obecnie narastający deficyt obrotów bieżących do PKB wynosi 1,8-1,9%. Ekonomiści spodziewają się, że na koniec 2004 roku wzrośnie on do powyżej 3,0%.

„Należy podkreślić, że w symulacji ograniczono się wyłącznie do analizy wpływu obniżonego kosztu kapitału oraz napływu zagranicznych inwestycji bezpośrednich na podstawowe kategorie makroekonomiczne w długim okresie. Można przyjąć, że po uwzględnieniu pozostałych, trudnych do zmierzenia korzyści z uczestnictwa w unii walutowej przyspieszenie wzrostu gospodarczego i wzrost dobrobytu będą większe niż przedstawione szacunki” – czytamy w raporcie.

euro
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)