Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tablica upamiętniająca pogromców Enigmy

1
Podziel się:

W Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającej Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, którzy w 1932 roku złamali kod Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Tablica znajduje się przy gmachu Ministerstwa Obrony Narodowej i jest drugą z trzech, honorujących polskich kryptologów.

Pierwsza została odsłonięta w lipcu w Bletchley Park, gdzie mieścił się podczas II Wojny Światowej angielski ośrodek kryptologiczny, a trzecia będzie umieszczona na gmachu ambasady polskiej w Londynie.
Biorący udział w urozczystości odsłonięcia tablicy Jan Nowak Jeziorański zaliczył trzech kryptologów do największych polskich bohaterów. Według Nowaka Jeziorańskiego, wnieśli oni największy wkład do zwycięstwa na Hitlerem.
Na podstawie odtajnionych dokumentów z brytyjskich archiwów wiadomo obecnie, że informacje przechwytywane poprzez Enigmę pomogły aliantom między innymi w Bitwie o Anglię, o Atlantyk, a także w zwycięstwie pod Falaise.
W uroczystości odsłonięcia tablicy uczestniczyła córka Mariana Rejewskiego Janina Sylwestrzak, która powiedziała, że o pracy swojego ojca nad złamaniem kodu Enigmy dowiedziała się po wojnie kiedy zaczęła studia.
Jerzy Różycki zginął podczas wojny na statku storpedowanym przez Niemców. Henryk Zygalski i Marian Rejewski, uznany przez brytyjskiego historyka Davida Kahn'a, zajmującego się Enigmą, za matematycznego geniusza, pracowali do końca wojny w polskim biurze szyfrów pod Londynem. Po wojnie Marian Rejewski powrócił do kraju, zmarł w 1980 roku.
Rejewski, Różycki i Zygalski zostali odznaczeni pośmiertnie Krzyżami Wielkimi Orderu Odrodzenia Polski w lipcu 2000 roku.
18 września 2000 roku Książę Yorku Andrzej przekazał w Warszawie premierowi Jerzemu Buzkowi egzemplarz maszynyny szyfrującej Enigma.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Janina_S
2 lata temu
Córka Mariana Rejewskiego studia rozpoczęła w 1956 roku, a o pracy swego ojca nad złamaniem Enigmy dowiedziała się po raz pierwszy latem 1967 roku, gdy wręczył jej kopię swego opracowania pt. "Wspomnienia z mej pracy w Biurze Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego w latach 1930 - 1945", które wysłał na początku tego roku do Wojskowego Instytutu Historycznego dla celów archiwalnych. Jestem tą córką - Janina Sylwestrza