Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trójka obchodzi czterdzieste urodziny

0
Podziel się:

Z okazji swoich czterdziestych urodzin Trójka zaprasza jutro o godzinie 18.00 do warszawskiego parku Sowińskiego na jubileuszowy koncert . Swoje największe przeboje zagrają i zaśpiewają Maanam, Perfect, Lombard i Kayah.

Koncert poprowadzą Marek Niedźwiecki, Artur Orzech i Grzegorz Halama.
"Trójka" jako samodzielny program rozpoczęła nadawanie 1 kwietnia 1962 roku. Od samego początku proponowała nieco inny model radia niż dwa dotychczasowe programy Polskiego Radia, a ofertę programową adresowała przede wszystkim do studentów i młodej inteligencji.
Audycją o największej słuchalności w polskiej radiofonii jest "Lista Przebojów Programu III", prowadzona przez Marka Niedźwiedzkiego. Lista, wciąż obecna na antenie, miała już ponad 1000 wydań i niezmiennie cieszy się sympatią radiosłuchaczy. Inną popularną audycją muzyczną był m.in."Mini-max, czyli minimum słowa, maksimum muzyki". Ponadto "Trójka" popularyzowała muzykę klasyczną, filmową, folkową, poezję śpiewaną oraz wiele innych gatunków muzycznych. Ważne miejsce w historii stacji zajmuje muzyka jazzowa. Z radiem związanych było wielu utalentowanych muzyków, m.in. uhonorowany Nagrodą Programu III im. Mateusza Święcickiego - Jan Ptaszyn Wróblewski.
"Trójka" słynie także ze znakomitych audycji satyrycznych i rozrywkowych, jak choćby "Radiokronika Decybel", "Dialogi na cztery nogi", "60 minut na godzinę" czy "ITR - Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy". Autorami licznych audycji byli m.in. Maria Czubaszek, Jerzy Dobrowolski, Wojciech Młynarski, Stanisław Tym, Jonasz Kofta, Stefan Friedman, Jacek Fedorowicz czy Jacek Janczarski. Stałe miejsce w ramówce "Trójki" ma "Powtórka z rozrywki", którą prowadzi obecnie Artur Andrus. W latach 60. w Programie III wprowadzono zwyczaj czytania powieści w 10-minutowych odcinkach. W pamięci starszych słuchaczy do dziś pozostaje "Trędowata" w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej, czy "Cudzoziemka" Zofii Mrozowskiej.
Ważną częścią Programu III jest informacja i publicystyka. W ciągu 40 lat pojawiały się takie audycje jak "Peryskop", "Puls Trójki" czy "Polityka dla wszystkich". Od 1991 roku co godzinę nadawane są serwisy informacyjne.
Silny ośrodek reportażu stworzyła w Programie III Joanna Dąbrowska - Zadrowska. Cykle reportażowo - literackie Walentyny Toczyskiej "Pisarz miesiąca", Elżbiety Elbanowskiej "Nieznane o znanych", czy audycje Anny Semkowicz należą do najwyższych osiągnięć twórczości radiowej.
Z "Trójką" związani byli i są znakomici dziennikarze i prezenterzy. Przez 40 lat pracowały tu takie osobowości jak: Jan Mietkowski, Mateusz Święcicki, Edward Fiszer czy Andrzej Turski. Niezapomniane audycje prowadzili m.in. Andrzej Wojciechowski, Maciej Zembaty, Piotr Kaczkowski, Wojciech Mann, Jacek Ejsmond czy Tomasz Beksiński. Od 1982 roku pojawiało się coraz więcej audycji autorskich, takich jak "Radiomann" czy "Markomania". Sporym zainteresowaniem cieszyły się też "Kluby Trójki" - problemowe audycje z różnych dziedzin życia.
W listopadzie 1996 roku ukazała się w Programie III pierwsza w historii polskiej radiofonii audycja dostępna przez sieć internet.
"Trójka" od kilku lat organizuje transmitowane "na żywo" koncerty najwybitniejszych przedstawicieli polskiej - i nie tylko - sceny muzycznej. Tylko do 1999 roku zorganizowano prawie 100 takich koncertów. Materiał muzyczny z tych koncertów wykorzystano następnie do nagrania Trójkowych płyt. Program III organizuje akcje charytatywne, takie jak "Pocztówka do Sw. Mikołaja", z której cały dochód przekazywany jest wychowankom domów dziecka.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)