Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina, Rosja i Niemcy w jednej rurze?

0
Podziel się:

Ukraina, Rosja i Niemcy powinny powrócić do rozmów o wspólnym konsorcjum gazowym, uważa prezydent Ukrainy WiktorJuszczenko.

Juszczenko jest zdania, że sprawa powołania konsorcjum "powinna otrzymać nowy impuls i być omawiana w trójstronnym, ukraińsko- rosyjsko-niemieckim formacie" - powiedział zastępca szefa kancelarii głowy państwa, Ołeksandr Czałyj.

Decyzja o powołaniu konsorcjum zapadła w czerwcu 2002 roku w
_ Średnio Rosja eksportuje przez Ukrainę do Europy Zachodniej ok. 120 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. _Petersburgu podczas spotkania ówczesnego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem. Zgodnie z ówczesnymi planami konsorcjum miało zarządzać i rozwijać system gazociągów Ukrainy.

Wcześniej władze Rosji przez kilka lat bezskutecznie domagały się od Kijowa zgody na prywatyzację sieci gazociągów. Petersburskie porozumienie to - jak mówił wówczas Kuczma - przykład mądrego kompromisu: gazociągi pozostają własnością Ukrainy, ale Rosjanie uzyskują wpływ na sposób ich eksploatacji.

Ewentualny udział zachodnich kompanii w konsorcjum miałby zapewnić środki na modernizację sieci. Oprócz Niemiec, zainteresowanie udziałem w konsorcjum okazywała wcześniej także Francja.

Celem działalności konsorcjum jest zwiększenie przepustowości gazociągów, a także zapewnienie bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego do Europy.

Ukraińska sieć do przesyłania gazu składa się z 35 tys. kilometrów gazociągów, 122 stacji kompresorowych i 13 ogromnych podziemnych zbiorników do magazynowania paliwa. System jest zdolny do przesyłania 170 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)