Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia karci nas za opóźnienia

0
Podziel się:

Komisja Europejska ostro skrytykowała Polskę za zwłokę we wdrażaniu kluczowej unijnej dyrektywy dotyczącej funkcjonowania rynku kapitałowego MiFID z 2004 roku.

*Komisja Europejska ostro skrytykowała Polskę za zwłokę we wdrażaniu kluczowej unijnej dyrektywy dotyczącej funkcjonowania rynku kapitałowego MiFID z 2004 roku. *
Wdrożenie zasad MiFID rozszerzy obowiązującą obecnie dyrektywę o usługach inwestycyjnych (ISD) i wprowadzi nowe wymagania, które będą musiały przyjąć firmy działające na rynku finansowym.

_ Dotąd dyrektywę przeniosły do swoich krajowych przepisów tylko Wielka Brytania, Irlandia i Rumunia. Termin upłynął 31 stycznia. Dyrektywa ma wejść w życie od listopada. _W Polsce wdrożenie dyrektywy wymaga zmian w ustawach: o funduszach inwestycyjnych, o obrocie instrumentami finansowymi oraz o ofercie publicznej, a także przyjęcia odpowiednich przepisów wykonawczych.

W przesłanym Komisji Europejskiej kwestionariuszu polski rząd zakomunikował, że w maju odpowiednia ustawa zostanie przyjęta przez parlament, w czerwcu gotowe będą akty wykonawcze, w lipcu zaś będzie mógł ogłosić całkowitą gotowość na wejście w życie dyrektywy, więc Polska zdąży na czas przed listopadowym terminem.

"Zamierzamy przeprowadzić proces legislacyjny w taki sposób, aby zapewnić odpowiednio długie vacatio legis dla podmiotów, które będą musiały się przystosować do tych przepisów, tak by mogły one z dniem 1 listopada wdrożyć je i stosować" - zapewniała w marcu Ewa Mazurkiewicz, dyrektor departamentu legislacyjnego w Komisji Nadzoru Finansowego.

| KOMISARZ MOCNO ZANIEPOKOJONY |
| --- |
| Zdaniem komisarza ds. rynku wewnętrznego Charliego McCreevy'ego, opóźnienia mogą zaszkodzić firmom z branży usług finansowych, które nie będą na czas wiedziały, w jakim "środowisku prawnym" przyjdzie im funkcjonować. "Wzywam kraje członkowskie do respektowania kalendarza, który te kraje same zaaprobowały" - oświadczył McCreevy drogą komunikatu prasowego. Komisarz wysłał do 24 ministrów finansów ponaglające listy, a także - by wzmóc nacisk - wszczął przeciwko 24 krajom postępowania dyscyplinujące, które mogą znaleźć finał przed unijnym trybunałem w Luksemburgu. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)