Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia Wolności o reformie służby zdrowia

0
Podziel się:

Jest wiele pomysłów i mało czasu na zreformowanie służby zdrowia dlatego konieczne jest porozumienie w tej sprawie rządzących z opozycją - tak uważają uczestnicy konferencji Unii Wolności. Konferencja "Co dalej z reformą służby zdrowia?" odbyła się w Warszawie.

Do końca roku Trybunał Konstytucyjny dał czas na zmianę obecnie obowiązującej ustawy o ubezpieczeniu NFZ.

Były minister zdrowia Marek Balicki uważa, że należy odejść od rywalizacyjnej postawy w opiece zdrowotnej na rzecz współpracy. Jego zdaniem porozumienie jest potrzebne nie tylko pomiedzy rządem a świadczeniodawcami, czy reprezentacjami pacjentów, ale również pomiędzy siłami politycznymi. "To jest taka gra, w której na konfrontacji przegrywają wszyscy" - powiedział Marek Balicki. Przypomniał, że przegrała prawica, która narzuciła swoją reformę i tak samo jest w przypadku lewicy.

Były wiceminister zdrowia, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka Maciej Piróg podkreślił, że scentralizowany system opieki zdrowotnej nie sprawdził się i aby go naprawić potrzeba kilku lat. Uważa on, że obecnie problem niedofinansowania opieki zdrowotnej nie jest najważniejszy, gdyż nie potrzeba więcej pieniędzy , żeby utrzymać poziom roku ubiegłego. Jego zdaniem problemem jest brak dobrego systemu zarządzania, nadzoru i kontroli. Według Macieja Piroga wprowadzony system jest nieracjonalny i chaotyczny. Podkreślił, że z pozycji jednego biurka nie da się kierować systemem opieki zdrowotnej i zarządzać trzydziestoma kilkoma miliardami w publicznym systemie dla 38 milionów ludzi.

Według Unii Wolności zmiana ustawy o Narodowym Funduszu Zdrowia nie może odbyć się bez konsultacji i aprobaty pacjentów i pracowników służby zdrowia.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)