Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA - prawdopodobne przyczyny katastrofy wahadłowca "Columbia"

0
Podziel się:

NASA poinformowała, że na kilka minut przed katastrofą promu kosmicznego Columbia nastapił znaczący wzrost temperatury lewej strony wahadłowca. Przedstawiciele amerykańskiej Agencji Kosmicznej podkreślają jednak, że jest jeszcze za wcześnie by uznać, że przyczyną tragedii było uszkodzenie płytek termoizolacyjnych, którymi była pokryta dolna cześć wahadłowca.

Zgromadzone przez NASA dane wskazują, że w momencie wejścia Columbii w atmosferę ziemską czujniki po lewej stronie kadłuba zarejestrowały wzrost temperatury o 32 stopnie Celsjusza. Cztery minuty później zaczął wzrastać opór lewego skrzydla. System kontroli lotu próbował skorygować odchylenie statku. Chwilę później nastąpiła katastrofa.

Szef programu misji wahadłowców, Ron Dittemore, powiedział, ze dane te sugerują, iż przyczyną rozpadnięcia się Columbii mogły być problemy termiczne. Za jedną z prawdopodobnych przyczyn katastrofy eksperci uznają uszkodzenie płytek izolacyjnych, które zabezpieczają wahadłowiec przed ekstremalnie wysokimi temperaturami powstajacymi podczas przechodzenia promu przez atmosferę Ziemi.

16 stycznia 80 sekund po starcie Columbii z zewnetrznego zbiornika paliwa oderwał się fragment warstwy ochronnej i uderzył w lewe skrzydło wahadłowca. Przedstawiciele NASA mówią, że nie wiedzą jak wielkie było to uszkodzenie. Gdy Columbia znajdowała się na orbicie, nie było już możliwosci dokładnego przyjrzenia się zniszczeniom i przeprowadzenia ewentualnych napraw.

kosmos
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)