Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W 23. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego uczczono dziś pamięć bohaterów i ofiar tamtych dni

0
Podziel się:

W 23. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego uczczono dziś pamięć bohaterów i ofiar tamtych dni.
Stan wojenny peerelowskie władze wprowadziły w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku.

W 23. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego uczczono dziś pamięć bohaterów i ofiar tamtych dni.

Stan wojenny peerelowskie władze wprowadziły w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Internowano tysiące przestawicieli opozycji solidarnościowej. Na ulice polskich miast wyjechały czołgi, wprowadzono godzinę milicyjną. Przedstawicieli "Solidarności" szykanowano i zwalniano z pracy.

W Warszawie kilkudziesięciu młodych ludzi z partii prawicowych uczciło pamięć ofiar stanu wojennego zapalając w nocy świece przed domem generała Wojciecha Jaruzelskiego. Trzymano transparenty z napisami "Nie zapomnimy zbrodni". Znicze zapalono też w dolnym kościele Świętego Krzyża pod jedyną w Warszawie tablicą upamiętniającą ofiary stanu wojennego. Zebrani tam ludzie odmówili wspólną modlitwę.

W Gdańsku pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców odbył się wiec. Jego uczestnicy skandowali "Precz z Jaruzelskim!".

Mieszkańcy Poznania zebrali się na uroczystości pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 56 roku. Szef wielkopolskiej "Solidarności", Bogdan Klepas powiedział , że stan wojenny nie był mniejszym złem lecz zbrodnią komunistyczną na polskim narodzie, a jego ofiarom należy się pamięć i szacunek.

Krakowskie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego rozpoczęła msza święta w Bazylice ojców Jezuitów. Później jej uczestnicy przeszli pod pod Krzyż Katyński, gdzie złożyli kwiaty.

W Katowicach w rocznicę stanu wojennego sympatycy KPN-u pikietowali siedzibę Sądu Okręgowego. Tamtejszy sąd już trzeci raz rozpatruje sprawę pacyfikacji śląskich kopalń. Lider KPN-u Adam Słomka podkreślił, że polskie sądy nadal nie potrafią rozliczyć zbrodni tego okresu. W pacyfikacji kopalni Wujek w grudniu1981 roku zginęło 9-ciu górników.

W Jastrzębiu-Zdroju odsłonięto tablicę upamiętniającą to miasto jako miejsce walki o wolną Polskę.

Wieczorem w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie rozpoczął (20.20) się koncert. Wykonawcy, wśród nich Jan Pietrzak, Trzeci Oddech Kaczuchy i Paweł Piekarczyk spiewają pieśni, piosenki i songi z okresu stanu wojennego.

W rocznicę stanu wojennego Prawo i Sprawiedliwośc zaproponowało wprowadzenie orderu "Solidarnośći". Ma to być nowe odznaczenie państwowe, przyznawane osobom, które przed 1989 rokiem zasłużyły się wybitnie w działalności niepodległościowej. Jako pierwsi według PiS powinni być odznaczeni pośmiertnie górnicy zabici w Kopalni Wujek. Order miałyby otrzymać osoby, które aktualnie nie pełnią żadnych funkcji publicznych.

Stan wojenny został odwołany w lipcu 1983 roku. W październiku na wniosek krakowskich kombatantów oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wszczął śledztwo w sprawie wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)