Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W budownictwie będzie jeszcze gorzej

0
Podziel się:

Ponad połowa firm handlowych związanych z branżą budowlaną (53,9 proc.) ocenia, że w 2003 roku sytuacja w budownictwie jeszcze się pogorszy

- wynika z badań tego rynku przeprowadzonego przez Centrum Badań i Analiz Rynku ASM.

"Pesymizm dotyczący sytuacji w branży budowlanej szczególnie widoczny jest wśród przedstawicieli firm handlowych. Ponad 50 proc. z nich ocenia, że nie ma przesłanek do tego, że ta sytuacja się poprawi" - powiedziała w środę na konferencji "Monitoring Rynku Budowlanego" Małgorzata Walczak z ASM.

Dodała, że pesymizm wzrósł również wśród projektantów (47,9 proc.) i wykonawców (43,5 proc.).

Tylko 23,8 proc. wykonawców jest optymistycznie nastawionych odnośnie perspektyw na ten rok w budownictwie, 19,9 proc. projektantów oraz 16,7 proc. firm handlowych.

"Analizując wskaźniki dotyczące budownictwa w Polsce oraz nastroje uczestników rynku budowlanego widać, że rok 2002 pogłębił niekorzystne tendencje w budownictwie" - napisano w raporcie ASM.

"Potwierdza się również, że budownictwo bardzo wrażliwie reaguje na wszelkie zmiany (szczególnie niekorzystne) w gospodarce i stosunkowo długo czeka na efekty ożywienia" - oceniają autorzy raportu.

W 2002 roku oddano do użytku blisko 6,5 proc. mniej mieszkań niż w poprzednim roku. Spadek liczby noworozpoczynanych mieszkań zanotowano w każdym rodzaju budownictwa. Największy (o 37,6 proc.) w budownictwie indywidualnym, w budownictwie na sprzedaż lub wynajem - spadek wyniósł 29,7 proc., w spółdzielniach mieszkaniowych - 24,8 proc.

ASM analizowała również jakie mogą być skutki wzrostu stawki VAT w budownictwie.

Polska wynegocjowała stawkę podatku VAT na gotowe mieszkania i usługi budowlane na poziomie 7 proc. do 2007 roku. Materiały budowlane zostaną obłożone stawką 22-proc. podatku od przyszłego roku.

"Wydaje się być prawdopodobne, że jeśli Polska wejdzie do UE z 22-proc. podatkiem VAT na materiały budowlane, może nastąpić zapaść w budownictwie i spadnie konkurencyjność polskich firm. To z kolei spowoduje, że produkcja budowlana stanie się mało opłacalna" - napisano w raporcie.

budownictwo
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)