Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W III kw. nadal spadał popyt na powierzchnię biurową w Europie

0
Podziel się:

Odsetek niewynajętej powierzchni w Europie Zachodniej wzrósł do 3,7 proc., a w Europie Środ.-Wsch. do 11,5 proc.

W trzecim kwartale tego roku nadal spadał popyt na powierzchnię biurową w Europie. Odsetek niewynajętej powierzchni w Europie Zachodniej wzrósł do 3,7 proc., a w Europie Środ.-Wsch. do 11,5 proc. - informuje raport Jones Lang LaSalle.

'Wielkość wynajmu w trzecim kwartale tego roku jest odzwierciedleniem spowolnienia aktywności najemców, które było już widoczne w drugim kwartale tego roku i nie jest raczej skutkiem ataków terrorystycznych z 11 września' - napisano w raporcie.

Według JLL jest jednak prawdopodobne, że w najbliższym czasie te właśnie wydarzenia przyspieszą, zainicjowany już wcześniej, trend spadkowy.

W trzecim kwartale tego roku w Europie Zachodniej wynajęto 1,5 mln m kw. powierzchni biurowej.

Odsetek powierzchni niewynajętej w Europie Zachodniej wzrósł z 3,3 proc. w drugim kwartale do 3,7 proc. w trzecim.

Według autorów raportu, wzrost niewynajętej powierzchni biurowej i oczekiwanie, że będzie jej przybywało, powoduje wstrzymywanie niektórych inwestycji.

Od początku stycznia do końca września tego roku w Europie Zachodniej wynajęto w sumie 5,4 mln m kw., czyli o 24 proc. mniej niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku.

W Europie Środkowo-Wschodniej, podobnie jak w Europie Zachodniej, nastąpiło osłabienie popytu na powierzchnię biurową.

Mimo to, na niektórych rynkach, np. w Budapeszcie, czy w Moskwie, popyt utrzymuje się na niezmienionym poziomie - wielkość wynajmu w trzech kwartałach tego roku stanowi tam 75 proc. wielkości zanotowanej w całym 2000 roku.

Średni odsetek niewynajętej powierzchni biurowej wzrósł w tym roku w Europie Środkowo-Wschodniej z 11 proc. w drugim kwartale do 11,5 w trzecim kwartale.

Raport JLL obejmuje też europejski rynek powierzchni handlowej. Pokazuje, że pomimo nasilającego się spowolnienia gospodarczego, pogłębionego wydarzeniami z 11 września, sprzedaż detaliczna, warunkująca popyt na powierzchnię handlową, w Europie pozostaje wciąż silna.

Osłabia się jednak zapotrzebowanie na lokalizacje o charakterze prestiżowym.

W trzecim kwartale tego roku w Europie Zachodniej nastąpiło spowolnienie wzrostu czynszów za wynajem powierzchni handlowych w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wzrost czynszów za najlepsze powierzchnie handlowe zanotowano w trzecim kwartale w Barcelonie, Dublinie, Mediolanie i Wiedniu, w większości innych miast czynsze były stabilne.

W Europie Środkowo-Wschodniej ceny te kształtują się różnie - podczas, gdy w Moskwie utrzymuje się trend wzrostowy wysokości czynszów, to w Budapeszcie widoczna jest tendencja spadkowa, a w Pradze i w Warszawie wysokość czynszów stabilizuje się.

nieruchomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)