Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W kraju obchody Święta Niepodległości

0
Podziel się:

Z okazji Święta Niepodległości o godzinie 12-stej przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbędzie się uroczysta odprawa wart z udziałem najwyższych władz państwowych i wojskowych, organizacji kombatanckich, korpusu dyplomatycznego i duchowieństwa. Podczas uroczystości przemówienie wygłosi prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Po uroczystości złożenia wieńców na płycie Grobu, odbędzie się defilada wojskowa. Po defiladzie prezydent złoży wieniec pod pomnikiem marszłka Józefa Piłsudskiego.
O godzinie 9-tej w kościele Świętego Krzyża w Warszawie rozzpoczęła się msza święta celebrowana przez biskupa polowego Wojska Polskiego generała dywizji Sławoja Leszka Głódzia. O 19-tej rozpocznie się natomiast msza z okazji Święta Niepodległości w warszawskiej archikatedrze pod wezwaniem Jana Chrzciciela. Mszy w archikatedrze będzie przewodniczył prymas Polski kardynał Józef Glemp.
O 10.30 w Pałacu Prezydenckim odbędzie sie uroczystość wręczenia przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego odznaczeń państwowych.

Wczesnym popołudniem na Placu Piłsudskiego rozpocznie się spaktakl słowno-muzyczny, organizowany przez Stołeczna Estradę z udziałem artystów scen warszawskich oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych i Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego.

O 10-tej msza z okazji Święta Niepodległości rozpocznie się w Katedrze Wawelskiej w Krakowie. Natomiast od godziny 17-stej Krakowianie i goście miasta będą 11 listopada świętować na wesoło, śpiewając stare, ułańskie piosenki, w tym słynne żurawiejki.

O 10-tej mszę świętą w Lubelskiej Archikatedrze odprawi i homilię wygłosi arcybiskup Józef Życiński. Półtorej godziny później zaplanowano przemarsz na Plac Litewski, gdzie uroczystości będą kontynuowane.

W katedrze w Radomiu biskup Zygmunt Zimowski będzie przewodniczył uroczystej mszy w intencji Ojczyzny. Uroczystości w katedrze poprzedzi odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej zmarłego biskupa Jana Chrapka

W Poznaniu obchody święta niepodległości rozpoczną się złożeniem kwiatów pod tablicami pamiątkowymi Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego i Franciszka Ratajczaka. W południe przedstawiciele władz miasta i województwa, kombatanci, żołnierze i mieszkańcy będą się modlić w intencji ojczyzny w kościele Garnizonowym

W Kielcach na placu przed dworcem PKP odsłonięty zostanie Pomnik Niepodległości - kopia monumentu, który w 10 lat po pierwszej wojnie światowej wznieśli kolejarze, a w 1939-tym roku zburzyli Niemc

Wyjątkowy przebieg będą mieć obchody święta niepodległości w Krasnobrodzie. Na tamtejszym cmentarzu parafialnym zostaną poświęcone odrestaurowane kwatery żołnierzy września 1939 roku.
Pochowano tu prawie pięciuset ułanów z 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich, 9-tego Dywizjonu Artylerii Konnej i Nowogródzkiej Brygady Kawalerii. Żołnierze polegli w bitwie pod Krasnobrodem we wrześniu 1939 roku.
W tym roku zakończono restaurację mogił. W sfinansowaniu prac pomogła dotacja Rady Ochorny Pamięci Walki i Meczeństwa.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)