Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W następnych miesiącach można się spodziewać pogorszenia eksportu

0
Podziel się:

Zdaniem ministra finansów Jarosława Bauca w następnych miesiącach nastąpi pogorszenie eksportu z powodu mocnego poziomu złotego

.

'Wyniki w polskim eksporcie są zdumiewająco dobre, zważywszy na mocny kurs złotego. Trudno będzie jednak utrzymać tak dobry eksport, jeśli złoty będzie nadal tak mocny. Z tego punktu widzenia należy oczekiwać pogorszenia sytuacji w eksporcie w następnych miesiącach' - powiedział Bauc podczas spotkania ministrów finansów Niemiec, Francji i Polski w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Deficyt obrotów bieżących w ujęciu dwunastomiesięcznym spadł po kwietniu do 5,1 proc. PKB z 5,3 proc. PKB po marcu, dzięki utrzymującej się dobrej kondycji eksportu, niższemu importowi oraz lepszemu saldu obrotów niesklasyfikowanych. Po czterech miesiącach 2001 roku eksport towarów był o 20,2 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Po marcu wzrost eksportu wynosił 18 proc., po lutym 22,5 proc., a po styczniu 29,5 proc.

Mimo, że deficyt obrotów bieżących w relacji do PKB spada sukcesywnie od marca ubiegłego roku, część analityków spodziewa się, że ta tendencja utrzyma się najwyżej do połowy roku, by następnie ustąpić lekkiemu wzrostowi, głównie ze względu na coraz silniejszy, od grudnia 2000, roku kurs złotego. Analitycy szacują też, że złoty zacznie się osłabiać w drugiej połowie roku i do końca roku straci 10-15 proc.

Po czwartkowych danych o zaskakująco niskim deficycie obrotów bieżących polska waluta rekordowo umocniła się wobec euro do 3,375 zł, przebijając po raz pierwszy w historii dawne pasmo wahań sprzed upłynnienia kursu +/- 15 proc. od parytetu dla dolara i euro.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)