Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Pałacu Mostowskich w Warszawie symbolicznie otwarto Muzeum Policji

0
Podziel się:

W Pałacu Mostowskich w Warszawie, będącym siedzibą stołecznej policji, powstaje Muzeum Policji. Dziś zostało ono symbolicznie otwarte - na razie składa się z jednej sali. Muzeum poświęcił kapelan stołecznej policji ksiądz Józef Jachimczak.

Dyrektor Muzeum Narodowego Ferdynand Ruszczyc przypomniał, że Muzeum Policji znajdowało się w stadium organizacji od 1927 roku. Zapowiedział, że w placówce zostanie zgromadzonych około 10 tysięcy eksponatów, nawiązujących do historii policji. Będzie można zobaczyć między innymi pamiątki po policjantach, dokumenty, broń oraz mundury, także z okresu międzywojennego i wojennego. Ferdynand Ruszczyc wyraził nadzieję, że zgromadzone w muzeum eksponaty pozwolą zwiedzającym zrozumieć, czym jest policja i pomogą właściwie ją postrzegać.

Już teraz w Sali Białej można zobaczyć grafiki z końca 18-go oraz 19-go wieku, przedstawiające narodziny formacji oraz jej umundurowanie. Przedstawione są także dokumenty policji oraz służb bezpieczeństwa rządu polskiego z okresu Powstania Styczniowego wraz z portretami jej przywódców.

Dzięki współpracy z Komendą Główną Policji oraz archiwum komendy stołecznej Muzeum pokazuje bogaty zbiór dokumentów i fotografii policji państwowej okresu międzywojennego. Z kolei we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego powstał fragment ekspozycji, mówiący o pamiątkach martyrologii polskich policjantów w Miednoje. "Naszą intencją jest ukazanie różnorodnych form tematyki związanej z policją i jej historią, przedstawienie tradycji i ideałów policyjnej profesji w Polsce" - powiedział Ferdynand Ruszczyc. Dodał, ze w przyszłości dołączą ekspozycje z Muzeum Plakatu oraz Muzeum Karykatury.

Deklarację na temat utworzenia Muzeum Policji podpisali 15 lipca przedstawiciele ministerstw kultury oraz spraw wewnętrznych i administracji. Placówka będzie oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)