Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W styczniu wzrosła produkcja dóbr konsumpcyjnych

0
Podziel się:

W styczniu obniżyła się produkcja w firmach, które wytwarzają głównie dobra inwestycyjne i zaopatrzeniowe, a wzrosła w firmach, które koncentrują się na produkcji dóbr konsumpcyjnych

- poinformował wiceprezes GUS.

'Spadek w przemyśle przetwórczym dotyczył przede wszystkim przedsiębiorstw produkujących głównie dobra zaopatrzeniowe, o około 8 proc. i inwestycyjne, o około 3 proc. Natomiast firmy produkujące głównie dobra konsumpcyjne odnotowały wzrost produkcji o około 3 proc.' - powiedział Janusz Witkowski, wiceprezes GUS na konferencji prasowej w czwartek. Produkcja przemysłowa w styczniu spadła o 5 proc. wobec grudnia i o 1,4 proc. w stosunku do stycznia ubiegłego roku. GUS odnotował spadek produkcji w porównaniu ze styczniem 2001 roku w górnictwie i przetwórstwie przemysłowym. Wzrosło natomiast, o 8,4 proc. wytwarzanie i przekazywanie energii elektrycznej, gazu i wody.

'Na początku roku sezonowo aktywność gospodarcza zwalnia. Styczeń był jednak trzecim z kolei miesiącem, w którym spadła produkcja przemysłowa w porównaniu z sytuacją przed rokiem' - powiedział Witkowski. Dodał, że przewidywania na najbliższe miesiące, przedstawione w badaniu koniunktury, są lepsze niż przed miesiącem. W styczniu lekką poprawę odnotowano tylko w badaniach koniunktury w przemyśle. Według badań lutowych koniunktura polepszyła się w przemyśle do minus 12 z minus 14 w styczniu. W budownictwie wskaźnik wzrósł do minus 15 z minus 33 przed miesiącem, a w handlu do minus 30 z minus 39 w styczniu.

Sprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła o 4,7 proc. w porównaniu ze styczniem 2001 roku, po wzroście o 2,4 proc. w grudniu. Natomiast w relacji miesięcznej w styczniu odnotowano spadek o 26 proc., po wzroście o 20,7 proc. w grudniu.

Największy przyrost sprzedaży w styczniu, o 35,7 proc. w relacji rocznej, odnotowano w sprzedaży odzieży i obuwia. O 14,5 proc. wzrosła sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. Natomiast sprzedaż farmaceutyków i kosmetyków wzrosła o 15,3 proc.

Sprzedaż hurtowa wzrosła w styczniu o 6,6 proc. w porównaniu ze styczniem 2001 roku, po wzroście o 5 proc. w grudniu. Natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem sprzedaż hurtowa spadła w styczniu o 5,7 proc.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)