Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wartość offsetu w ZM Mesko wyniesie 870 mln USD

0
Podziel się:

Zakłady Metalowe Mesko w ramach umowy offsetowej z Lockheed Martin będą produkowały amunicję do różnego typu uzbrojenia, zapowiedział Michał Kleiber, minister nauki i informatyzacji i jednocześnie przewodniczący Komitetu Offsetowego. Zobowiązania bezpośrednie LM związane z offsetem na dostawę wielozadaniowego samolotu F-16 wzrosną o 870 mln USD./ ISB /

Zakłady Metalowe Mesko w ramach umowy offsetowej z Lockheed Martin (LM) będą produkowały amunicję do różnego typu uzbrojenia, zapowiedział w poniedziałek Michał Kleiber, minister nauki i informatyzacji i jednocześnie przewodniczący Komitetu Offsetowego. Zobowiązania bezpośrednie LM związane z offsetem na dostawę wielozadaniowego samolotu F-16 wzrosną o 870 mln USD.

„W ramach tego zobowiązania zakłady Mesko otrzymają nie tylko nową technologię do produkcji amunicji różnego typu, ale także do utylizacji już przeterminowanej” – powiedział na konferencji Kleiber.

Według wiceministra gospodarki i pracy Krzysztofa Krystowskiego zakłady Mesko, otrzymają nieodpłatnie potrzebną technologię i możliwość późniejszego eksportowania amunicji poprzez spółkę Namo, która bezpośrednio kooperuje z LM. W Polsce popyt wojska na amunicję tego typu szacuje się na około 400 mln USD rocznie.

„W przypadku sprzedaży eksportowej jak i bliższej współpracy Mesko prowadzi już rozmowy z Namo i z Bumarem. Są one na tyle zaawansowane, że spodziewamy się podpisania odpowiednich umów na wiosnę. Od tego momentu rozpocznie się realizacja całego projektu” – powiedział Krystowski.

Transfer technologii będzie następował w latach 2005-2007. Natomiast zakończenie związanego z tym projektem zobowiązania ma nastąpić w 2013 roku.

Kleiber zapowiedział także zmianę zobowiązań offsetowych związanych z projektem Akcelerator Technologii. „Mogę jedynie tylko tyle powiedzieć, że zmiana, która ma nastąpić i którą niebawem ogłosimy jest zdecydowanie wypada na korzyść strony polskiej” – dodał.

Wartość offsetowa uruchomionego Akceleratora Technologii (AT) w Łodzi i Warszawie miała wynieść w ciągu 10 lat co najmniej 200 mln USD.

Zadaniem AT jest pozyskiwanie projektów innowacyjnych, a następnie tworzenie w oparciu o nie firm innowacyjnych w Polsce. AT ma także pomagać firmom już istniejącym, aby przyspieszyć ich rozwój poprzez dostarczenie know-how w dziedzinie zarządzania i sposobów zdobywania finansowania.

Łączna wartość zobowiązań offsetowych wyniesie ok. 2 mld dolarów, czyli 30% łącznej sumy zobowiązań po 23 miesiącach od daty podpisania umowy pomiędzy Skarbem Państwa a Lockheed Martin Aeronautics Company.

Według szacunków Krystowskiego wszystkie zobowiązania offsetowe zaliczone przez komitet w 2004 roku przekroczą 1 mld USD.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)