Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

We Wrocławiu zakończyło się spotkanie przywódców państw Trójkąta Weimarskiego

0
Podziel się:

We Wrocławiu zakończyło się spotkanie przywódców państw Trójkąta Weimarskiego: Francji, Niemiec i Polski. Francuski prezydent Jacques Chirac, niemiecki kanclerz Gerhard Schroeder oraz prezydent Aleksander Kwaśniewski rozmawiali na temat wspólnej polityki zagranicznej, odbudowy Iraku oraz akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Na konferencji prasowej po spotkaniu, prezydent Kwaśniewski podkreślił, że rozmowy odbyły się w atmosferze otwartości i przyjaźni.

Prezydent wyraził przekonanie, że rozwój bliskich stosunków polsko-amerykańskich nie wpłynął negatywnie na sojusznicze relacje między Polską, Francją a Niemcami.

Odnosząc się do sytuacji w Iraku, trzej przywódcy zgodzili się , że sankcje nałożone na Irak trzynaście lat temu, powinny zostać zniesione. Projekt rezolucji postulującej zniesienie embarga przedłożyły dzisiaj Radzie Bezpieczeństwa ONZ Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Kanclerz Schroeder podkreślił jednak, że odbudowa Iraku powinna przebiegać całkowiecie pod egidą Narodów Zjednoczonych. Zdaniem niemieckiego kanclerza, członkowie Trójkąta Weimarskiego mają wspólny interes, by w Iraku nie doszło do katastrofy humanitarnej.

Odnosząc się do ewentualnego udziału Niemiec w polskiej strefie stabilizacyjnej w Iraku, Gerhard Schroeder powiedział, że - wbrew doniesieniom mediów - nie odebrał polskiej propozycji jako nietaktownej bądź aroganckiej, lecz była ona jedynie - jak to ujął - "nieszczęśliwie zaaranżowana". Dodał, że zarówno Polska jak każdy inny kraj ma prawo niezależnie decydować o swoim udziale w odbudowie Iraku. We francuskich i niemieckich mediach pojawiały się ostatnio bardzo krytyczne opinie na temat udziału Polski w wojnie, a także naszej roli w odbudowie Iraku. Zarzucano nam między innymi brak konsultacji w tych sprawach.

Z poglądem tym zgodził się prezydent Francji Jacques Chirac. Zaznaczył on, że Polska - jako przyszły suwerenny członek Unii Europejskiej - może sama decydować o swoim zaangażowaniu w Iraku. Dodał, że nie czuje pretensji do Polski za poparcie wojny w Iraku, lecz kraj nasz powinien był skonsultować tę decyzję wcześniej ze swoimi europejskimi sojusznikami. Jacques Chirac przypomniał, że ma dużo sentymentu dla Polski, a Francja i Niemcy jako jedne z pierwszych krajów opowiedziały się za włączeniem Polski do struktur unijnych.

Tematy podjęte przez przywódców państw Trójkąta Weimarskiego mają być kontynuowane na szczeblu ministrów spraw zagranicznych.

Po trójstronnych rozmowach przywódcy państw Trójkąta Weimarskiego spotkają się ze studentami wrocławskich uczelni. Po 19-ej Aleksander Kwaśniewski wyda we wrocławskiej Piwnicy Świdnickiej uroczysty obiad na cześć Jacquesa Chiraca i Gerharda Schroedera.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)