Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

We wrześniu kierunki przekształceń własnościowych w energetyce

0
Podziel się:

Ministrowie gospodarki i skarbu przedstawią we wrześniu uzgodnione kierunki przekształceń własnościowych w sektorze energetycznym

- poinformował na środowej konferencji minister gospodarki Jacek Piechota.

'We wrześniu minister skarbu w porozumieniu z ministrem gospodarki uzgodnią sposób i kierunek przekształceń w całym sektorze energetycznym zgodnie z przyjętą korektą założeń polityki energetycznej państwa' - powiedział Piechota.

Minister poinformował, że dla ministerstwa gospodarki priorytetem jest rozdzielenie sektorów dystrybucji, obrotu i wytwarzania energii oraz jak najszybsza prywatyzacja sektora wytwarzania i obrotu.

'Sektor przesyłu powinien być tym sektorem, który prywatyzowany na samym końcu powinien zapewniać równorzędny dostęp do sieci wszystkich wytwórców i odbiorców' - powiedział minister.

W kwietniu rząd przyjął ocenę realizacji i korektę 'Założeń polityki energetycznej Polski do 2020 roku', w której zawarto założenia przekształceń organizacyjnych, strukturalnych i własnościowych sektora paliwowo-energetycznego.

Według tych założeń elektrownie Bełchatów, Turów i Opole w przyszłości mają być poddane tylko ograniczonej prywatyzacji.

Sprzedane mają być natomiast akcje kopalni węgla brunatnego Adamów i Konin.

W korekcie założono, że połączone mają być kopalnie węgla brunatnego z elektrowniami zaopatrywanymi przez nie w węgiel. Rozpoczęte prywatyzacje zakładów grupy G-8 oraz warszawskiego Stoenu mają być kontynuowane.

W podsektorze dystrybucji planowane jest oddzielenie w zakładach dystrybucyjnych działalności infrastrukturalnej od obrotu energią.

Na bazie istniejących zakładów energetycznych utworzone będą spółki infrastrukturalne, które zajmować się będą dystrybucją energii elektrycznej oraz rozbudową i eksploatacją infrastruktury do przesyłu energii elektrycznej.

Według wcześniejszych planów Ministerstwa Gospodarki spółki z podsektora dystrybucji energii miały być połączone w dwie grupy, resort skarbu planował natomiast powstanie pięciu takich grup.

Według przyjętych założeń, Polskie Sieci Elektroenergetyczne wycofają się z obrotu energią elektryczną (mają zachować jedynie funkcję bilansowania systemu energetycznego kraju), jak również z sektora wytwarzania energii elektrycznej (PSE są właścicielem elektrowni szczytowo-pompowych).

Ze struktur spółki mają być wyłączone firmy zależne, których działalność odbiega od podstawowych funkcji PSE.

energetyka
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)