Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więcej hoteli w Warszawie pomimo spadku cen przewiduje JLL

0
Podziel się:

Pomimo spadku cen i stopnia wykorzystania pokoi hotelowych w Warszawie, do 2003 zostanie oddanych do użytku 1255 pokoi, które są obecnie w trakcie budowy

- wynika z raportu Digest Europe opracowanego przez firmę Jones Lang LaSalle Hotels.

Według raportu, w Warszawie w 2000 roku procent pokoi wykorzystanych (tzw. obłożenie), zmniejszył się o 3,8 proc. do poziomu 62 proc. w najlepszych hotelach w mieście. Jednocześnie w ciągu kolejnych dwóch lat, istniejąca na rynku powierzchnia hotelowa (37 hoteli z 6902 pokojami w 2000 roku) powiększy się o 16,8 proc.

'Obecnie możemy zaobserwować wzrost podaży na rynku powierzchni hotelowych oraz fakt, że rynek ten zdominowany jest przez gości odwiedzających Warszawę w celach biznesowych, co oznacza wysoki poziom obłożenia podczas tygodnia pracy i niski popyt w czasie weekendów' - powiedział Arthur de Haast, dyrektor generalny na Europę w Jones Lang LaSalle Hotels.

Ceny pokoi hotelowych spadły o 4,8 proc., z najwyższej zanotowanej średniej 158,86 USD w roku 1999 do 151,22 USD w 2000.

'W związku z podażą nowej powierzchni, właściciele hoteli byli zmuszeni obniżyć stawki, aby pozostać konkurencyjnymi, szczególnie w miesiącach o niezbyt wysokim obłożeniu' - powiedział de Haast.

'Dodatkowymi czynnikami, które miały wpływ na rynek powierzchni hotelowych, było obniżenie popytu ze strony lokalnych przedsiębiorców, jak i zmniejszenie tempa rozwoju polskiej gospodarki' - dodał.

Pomimo zwiększenia podaży, specjaliści z Jones Lang LaSalle Hotels przewidują dalszy rozwój warszawskiego rynku hoteli.

'W tej chwili powstaje w Warszawie wiele nowych obiektów - powstają biurowce, planuje się przebudowę istniejących obiektów np. Lotniska Okęcie; niedługo rozpocznie się budowa Złotych Tarasów. Taka sytuacja wpłynie z pewnością na większe zapotrzebowanie na liczbę hoteli w mieście' - powiedział de Haast.

Według autorów raportu, wraz ze zwiększającym się zainteresowaniem Warszawą jako 'furtką' na kraje Europy Wschodniej, oczekuje się dalszego wzrostu podaży powierzchni hotelowych.

'Wraz z wybudowaniem nowych hoteli, w Warszawie rozpoczną działalność międzynarodowe sieci hotelowe, które będą oferować najwyższą jakość usług, przyczyniając się do podwyższenia panujących standardów' - powiedział Arthur de Haast.

'Będą to takie sieci jak Hyatt Regency, Radisson SAS i Inter-Continental. W planach jest także budowa kolejnych 1360 pokoi, które mogą zwiększyć podaż o dalsze 19,7 proc.' - dodał.

Jones Lang LaSalle to międzynarodowa firma zajmującą się doradztwem nieruchomości oraz zarządzaniem inwestycjami.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)