Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więcej inwestycji amerykańskich w Polsce

0
Podziel się:

Sekretarz ds. handlu USA Donald Evans liczy, że w kolejnych latach inwestycje amerykańskie w Polsce będą coraz większe, co potwierdzi składane deklaracje, że Polska jest dla USA najważniejszym partnerem gospodarczym w regionie.

Według danych na koniec czerwca 2003 roku wielkość inwestycji amerykańskich w Polsce wyniosła 8,29 mld USA, co stanowi 12,1 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych i stawia Stany Zjednoczone na trzecim miejscu listy największych inwestorów.

Po dziewięciu miesiącach 2003 roku obroty towarowe Polski ze Stanami Zjednoczonymi wzrosły o 0,3 proc. do 2,13 mld USD. Eksport Polski do USA wzrósł o 10,2 proc. do 857,1 mln USD.

"Chcemy, żeby inwestycji amerykańskich było w Polsce więcej, pracujemy nad umocnieniem relacji ekonomicznych między naszymi krajami, tak aby stworzyć warunki do rozwoju sektora prywatnego" - powiedział Evans dziennikarzom w środę po zakończeniu rozmów z przedstawicielami polskiego rządu i biznesu.

Evans zapowiedział, że powołana zostanie specjalna grupa robocza, w skład której wejdą przedstawiciele obu stron, która ma zająć się niektórymi problemami utrudniającymi jeszcze współpracę.

"Wiosną wicepremier Hausner przyjedzie do USA, do tego czasu mam nadzieję, że wiele z tych wątpliwości będzie już wyjaśnionych" - powiedział.

Obecny podczas konferencji prasowej wicepremier Jerzy Hausner poinformował, że w czasie porannych spotkań z przedsiębiorcami przedstawiciele firm z obu państw zgłosili szereg postulatów.

"Przedsiębiorcy przedstawili białą księgę ze swoimi postulatami" - powiedział Hausner, nie podając szczegółów.

Podczas dwudniowej wizyty w Polsce sekretarz handlu USA Donald Evans spotkał się m.in. z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, premierem Leszkiem Millerem, przedstawicielami rządu i przedsiębiorcami.

Głównymi tematami rozmów były kwestie współpracy gospodarczej i handlowej Stanów Zjednoczonych z Polską, a także kwestie udziału polskich firm w odbudowie Iraku i dostawach sprzętu wojskowego dla armii irackiej.

Jak poinformował wicepremier Hausner podczas spotkań z Evansem nie były natomiast poruszane sprawy umów offsetowych, związanych z zakupem przez polską armię myśliwców F-16.

"Nie są to sprawy, które wymagałyby naszej interwencji, są one załatwiane przez bezpośrednie kontakty zainteresowanych firm" - powiedział Hausner.

inwestycje
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)