Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Więcej inwestycji zagranicznych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej... ale nie wszystkich

0
Podziel się:

Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej wzrosła w 2002 roku do 29 mld USD z 25 mld USD w 2001 roku. Największy wzrost wartości inwestycji odnotowały kraje będące w szczytowej fazie procesu prywatyzacji: Czechy, Słowacja i Słowenia.

Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w krajach Europy Środkowo-Wschodniej wzrosła w 2002 roku do 29 mld USD z 25 mld USD w 2001 roku - wynika ze Światowego Raportu Inwestycyjnego 2003.

"Wzrostowa tendencja jaką zanotowaliśmy w ubiegłym roku i jakiej można - bez cienia ryzyka - oczekiwać w bieżącym roku, wyraźnie odbiega od spadków wartości BIZ we wszystkich pozostałych częściach globu" - wynika z zaprezentowanego w czwartek Raportu Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD).

UNCTAD przewiduje, że inwestycje w tym regionie będą nadal rosły, chociaż trend wzrostowy nie jest powszechny - w 10 spośród 19 państw regionu odnotowano spadek napływu BIZ.

"Ich wartość powinna zamknąć się kwotą prawie 30 mld dolarów. Przodownictwo pod względem odbioru BIZ przypadnie Rosji, a głównym motorem wzrostów będzie perspektywa rychłego poszerzenia Unii Europejskiej" - podano w materiałach na czwartkowej konferencji prasowej.

Największy wzrost wartości inwestycji odnotowały kraje będące w szczytowej fazie procesu prywatyzacji: Czechy, Słowacja i Słowenia.

Wiceminister gospodarki i pracy Andrzej Szejna podtrzymał w czwartek wcześniejsze szacunki, że w latach 2004-2005 do Polski mogą trafić BIZ o wartości 6-8 mld USD, a 2006 roku może to być 10 mld USD.

"To założenia realistyczne" - powiedział Szejna na konferencji.

Według niego na spadek BIZ w Polsce wpływa np. spowolnienie prywatyzacji, z czym wcześniej wiązało się około 63 proc. tych transakcji. Według danych PAIZ w 2002 roku napłynęło do Polski 6,06 mld USD, wobec 7,1 mld USD w 2001 roku. Od 1990 do końca 2002 roku zagraniczne inwestycje bezpośrednie wyniosły 65,11 mld USD.

Szejna poinformował jednocześnie, że resort przygotowuje projekt ustawy o inwestycjach o charakterze strategicznym, która dotyczyłaby inwestycji o wartości co najmniej 50 mln euro lub zapewniających 500 miejsc pracy. Ma ona umożliwić m.in. wieloletnie wspieranie finansowe inwestycji, czego nie umożliwia obecnie obowiązujące prawo.

"Zakładamy, że ustawa ta zostanie przyjęta przez parlament do końca roku. Wnioskowaliśmy, żeby projekt w październiku został skierowany pod obrady Komitetu Rady Ministrów i rządu" - powiedział Szejna.

Dodał, że ten projekt i inne działania rządu powinny wzmocnić pozycję Polski w konkurencji z sąsiadami, którzy bywają postrzegani lepiej jako cel potencjalnych inwestycji. Jednocześnie, po spadku w 2001 roku, rok 2002 przyniósł wzrost wartości inwestycji wypływających z państw środkowo- i wschodnioeuropejskich (4 mld USD). Pod względem wartości wypływających inwestycji, jak i tempa ich wzrostu nadal zdecydowanie przoduje Rosja.

Globalny napływ BIZ, po ponad 40-proc. spadku w 2001 roku, zmalał w 2002 roku o dalsze 21 proc. do poziomu 651 mld USD. Pogorszenie sytuacji w zakresie BIZ to efekt m.in. słabego wzrostu gospodarczego, malejących zysków firm i ich restrukturyzacją finansową, spowolnienia prywatyzacji, upadku dużych przedsiębiorstw.

Pogłębił się jednocześnie regres w napływie BIZ do państw rozwiniętych. Ich wartość spadła z 590 mld USD w 2001 roku do 460 mld USD w 2002 roku. Przeważający udział w tym spadku (około 54 proc.) miały Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

inwestycje
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)