Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wieczorem sejm zdecyduje czy odwołać ministra zdrowia

0
Podziel się:

opis

W sejmie odbyła się debata nad odwołaniem ministra zdrowia Mariusza Łapińskiego. Dymisji Łapińskiego domaga się Platforma Obywatelska popierana przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Ligę Polskich Rodzin.

opis

W sejmie odbyła się debata nad odwołaniem ministra zdrowia Mariusza Łapińskiego. Dymisji Łapińskiego domaga się Platforma Obywatelska popierana przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Ligę Polskich Rodzin.
Według wnioskodawców minister okłamuje ludzi, utrzymujac, że ułożona przez niego nowa lista leków refundowanych spowoduje ich potanienie. "Posłów i dziennikarzy można oszukać, panie ministrze ale chorych i lekarzy pan nie oszuka" - powiedziała posłanka Elżbieta Radziszewska, która w imieniu klubu Platformy przedstawiała wniosek .
Wnioskujacy o odwołanie Łapińskiego uważają ponadto, że Ministerstwo Zdrowia dąży do centralizacji służby zdrowia podobnie jak było to w czasach PRL i całkowicie lekceważy samorządy zarówno terytorialne jak i zawodowe - lekarski i pielęgniarski.
Posłanka Radziszewska podkreśliła także, iż minister nie przedstawił kosztów wprowadzenia proponowanej przez
siebie reformy.
Minister Mariusz Łapiński, po oskarżeniu go o kłamstwo w sprawie cen leków, zapowiedział złożenie wniosku do komisji etyki poselskiej przeciw posłance Radziszewskiej a także pozwu do sądu.
Łapiński zapewnił, że rząd nie zamierza wprowadzać centralizmu w ochronie zdrowia, a jedynie - jak się wyraził - system zdrowroządkowy. Przyznał, że niektóre leki będą teraz droższe ponieważ - jak twierdzi - koncerny zachowały się nieodpowiedzialnie i nie obniżyły cen. Według niego przygotowywany aneks do listy refundacyjnej, polepszy sytuację pacjentów.
Minister zdrowia zarzucił posłom opozycji, że są współodpowiedzialni za zły stan ochrony zdrowia w kraju, gdyż byli bazą polityczną rządu Jerzego Buzka.
"Po poprzednim rządzie należało posprzątać i my to robimy" - tak Łapiński uzasadniał konieczność wprowadzanych przez siebie zmian w funkcjonowaniu służby zdrowia.
Minister Łapiński uważa, że wnioskujący o jego odwołanie występują w interesie i imieniu lobby zagranicznych koncernów faramceutycznych i lekarzy z nimi związnych oraz aptekarzy.
Premier Leszek Miller zaapelował do posłów o odrzucenie wniosku Platformy. Zdaniem Millera, w sporze o ministra Łapińskiego nie chodzi o konstruktywną pracę na rzecz ochrony zdrowia, ale o politykę.
Miller zwrócił uwagę, że w środowisku lekarskim są zarówno zwolennicy jak i krytycy proponowanych przez ministra Łapińskiego zmian. Jego zdaniem, rząd nie może czekać aż ta różnica zdań ulegnie zmniejszeniu i musi działać.
Premier uważa, że program Narodowej Ochrony Zdrowia, autorstwa ministra Łapińskiego leży w interesie pacjentów i będzie realizowany.
Wniosek o wutum nieufności wobec ministra zdrowia zamierzają poprzeć Prawo i Sprawiedliwość i Liga Polskich Rodzin. Posłowie Samoobrony wstrzymają się od głosowania.
Kluby koalicyjne będą przeciw odwołaniu ministra Łapińskiego.
Głosowanie nad wotum nieufności odbędzie się późnym wieczorem.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)