Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wieczorem zbierze się sejmowa komisja skarbu w sprawie prywatyzacji STOEN - u.

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Skarbu Państwa w trybie pilnym rozpatrzy wieczorem wątpliwosci w sprawie prywatyzacji przedsiebiorstwa energetycznego STOEN SA, zgłaszane przez posła Gabriela Janowskiego i popierane przez PSL. Decyzje o zwołaniu komisji podjęło prezydium Sejmu.

Przed południem, z trybuny sejmowej, poseł Janowski domagał się cofnięcia decyzji rządu zmierzającej do sprzedaży Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki - STOEN SA niemieckiemu konsorcjum RWE Plus. Wczoraj minister Skarbu Państwa Wiesław Kaczmarek podpisał z niemieckim koncernem RWE Plus wstepną umowę o sprzedaży Niemcom 85 procent akcji warszawskiego dystrybutora energii elektrycznej . Gdy poseł Janowski, mimo monitów marszałka Sejmu, nie chciał opuścić mównicy, marszałek Marek Borowski wykluczył go z obrad Sejmu. Mimo to Janowski od kilku godzin nie opuszcza sali, a w Sejmie trwa przerwa w obradach.
Koalicyjne kluby Polskiego Stronnictwa Ludowego i Sojuszu Lewicy Demokratycznej skrytykowały zachowanie posła Gabriela Janowskiego. PSL popiera jednak, w przeciwieństwie do SLD, postulaty posła.
Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego stanowczo sprzeciwia się sprzedaży większościowych pakietów akcji spółek dystrybucyjnych w energetyce. W przyjętej uchwale klubu stwierdzono, że jest to sprzeczne z założeniami racjonalnej polityki energetycznej oraz porozumieniem koalicyjnym.
Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego wniósł o niezwłocznie spotkanie prezydiów klubów koalicyjnych z udziałem premiera i wicepremierów, w celu omówienia przyszłości sektora energetycznego i strategii jego prywatyzacji.
Decyzja rządu spotyka się także ze sprzeciwem innych klubów. Zdaniem szefa sejmowej komisji skarbu Wiesława Walendziaka z Prawa i Sprawiedliwości nagła sprzedaż STOEN-u, ma uratować nie zrealizowany "nawet na poziomie 50 procent" proces prywatyzacji. "Wbrew pozorom sprawa jest bardziej poważna, niż by na to wskazywał niepoważny tryb manifestowania tego protestu" - dodał Walendziak.

Prywatyzacja STOENu jest największą tegoroczną transakcją Skarbu Państwa i zapewni większość tegorocznych wpływów do budżetu z tytułu prywatyzacji.
STOEN ma ponad 5-procentowy udział w rynku pod względem ilości sprzedawanej energii. Przychody firmy na koniec poprzedniego roku wyniosły 1,43 miliarda złotych, a rok wcześniej 1,16 miliarda złotych.
RWE Plus, który kupił STOEN za 1,5 miliarda załotych, tworzy trzecią co do wielkości grupę energetyczną w Europie. Koncern RWE ma też udziały w Elektrociepłowni Będzin, Elbud Gdańsk i Przedsiębiorstwie Wodociągów i kanalizacji w Dąbrowie Górniczej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)