Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik koniunktury bankowej wzrósł drugi miesiąc z rzędu-Pentor

0
Podziel się:

Pengab, wskaźnik koniunktury bankowej wzrósł we wrześniu o 2,4 pkt. do 27,5 pkt. i jest o 8,3 pkt. gorszy, niż we wrześniu ubiegłego roku

- poinformował w piątek Eugeniusz Śmiłowski, prezes Pentora.

'Już drugi miesiąc z rzędu odnotowaliśmy wzrost, chociaż mniejszy, niż poprzednio. Aby jednak mówić o zmianie trendu potrzeba co najmniej trzech miesięcy wzrostu' - powiedział Śmiłowski na konferencji prasowej Związku Banków Polskich. Pengab wzrósł w sierpniu o 7 pkt. w porównaniu z lipcem, do 25,1 pkt. POPRAWA NA RYNKU DEPOZYTÓW

W 47 proc. placówek bankowych odnotowano wzrost depozytów złotowych. Spadek natomiast wystąpił w 26 proc. placówek. Lokaty terminowe rosły w 42 proc. placówek, a w 25 proc. spadały, przy czym lokaty gospodarstw domowych wzrosły w 61 proc. placówek, a lokaty podmiotów gospodarczych w 45 proc. placówek.

Prawie połowa oddziałów banków, 46 proc. oczekuje dalszego wzrostu rachunków bieżących, a 13 proc. przewiduje pogorszenie. Podobna sytuacja jest w zakresie depozytów terminowych - 46 proc. placówek oczekuje poprawy, a 13 proc. przewiduje spadek.

Rachunki bieżące w walutach obcych rosły w 42 proc. oddziałów, a w 22 proc. oddziałów malały. Z kolei depozyty terminowe rosły w 45 proc. placówek bankowych, a w 17 proc. spadały. Wzrostu rachunków bieżących w walutach obcych oczekuje 44 proc. oddziałów banków, a 9 proc. przewiduje spadek.

RUSZYŁA AKCJA KREDYTOWA

W 52 proc. placówek wzrosła akcja kredytowa, a w 23 proc. spadała. Wzrost kredytów dla ludności odnotowało 48 proc. placówek, a na cele gospodarcze 50 proc. placówek.

Aż 66 proc. oddziałów banków spodziewa się dalszego wzrostu liczby udzielanych kredytów, przy czym 59 proc. przewiduje wzrost kredytów dla ludności, a 62 proc. dla przedsiębiorstw.

PLACÓWKI BANKOWE NIENAJLEPIEJ OCENIAJĄ SWOJĄ SYTUACJĘ

Zdaniem Śmiłowskiego, mimo poprawy sytuacji w zakresie kredytów i depozytów menedżerowie banków na szczeblu oddziałów nie oceniają dobrze sytuacji swoich placówek.

'Można by powiedzieć, że mamy w miarę stabilną sytuację, z tendencją w górę. Niepokoi natomiast jeden wskaźnik - ogólny klimat w placówkach bankowych, czyli ocena sytuacji bieżącej i prognozy na przyszłość' - powiedział.

O poprawie swojej sytuacji ekonomicznej informuje 39 proc. placówek, o 4 pkt. proc. więcej, niż w sierpniu , a 12 proc., czyli 2 pkt. proc. więcej, niż w sierpniu informuje o pogorszeniu. Poprawa nastąpiła raczej w bankach z przewagą kapitału krajowego, niż zagranicznego.

Poprawy spodziewa się 41 proc. oddziałów banków, a 9 proc. przewiduje pogorszenie.

SPADŁY OCZEKIWANIA INFLACYJNE

Spadły oczekiwania inflacyjne menedżerów placówek bankowych. Jeszcze przed miesiącem prognozowali, że inflacja na koniec roku wyniesie 7,7 proc., a we wrześniu obniżyli swoje prognozy do 7,2 proc. Ekonomiści z central bankowych spodziewają się spadku inflacji nawet poniżej 6 proc.

Badanie zostało przeprowadzone na początku września metodą CATI. W badaniu wzięło udział 200 menedżerów oddziałów bankowych z całego kraju.

banki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)