Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik Przyszłej Inflacji spadł drugi miesiąc z rzędu

0
Podziel się:

Wskaźnik Przyszłej Inflacji spadł w grudniu drugi miesiąc z rzędu, co oznacza, że wzrost inflacji na początku przyszłego roku będzie umiarkowany i krótkotrwały

- wynika z badań Marii Drozdowicz z BIEC.

Bureau for Investements and Economic Cycles (BIEC) ocenia, że spośród siedmiu komponentów WPI proinflacyjnie działają tylko przewidywania cen producentów i wykorzystanie mocy produkcyjnych w przemyśle.

Natomiast kurs złotego wobec dolara i wobec euro nie ma obecnie większego znaczenia dla inflacji.

Pozostałe komponenty wskaźnika, czyli ceny importu, jednostkowy koszt produkcji i dług Skarbu Państwa mają działanie antyinflacyjne.

BIEC ocenił, że spadek inflacji w ostatnim czasie jest owocem przede wszystkim wyraźnego spowolnienia gospodarczego, a nie wzrostu urynkowienia i odmonopolizowania gospodarki.

'W sytuacji ewentualnego przyszłego wzrostu aktywności gospodarczej +monopoliści+ mogą dać silny impuls do wzrostu cen, tak jak miało to miejsce w latach 1999-2000, jeśli rząd odpowiednio wcześnie nie dokona restrukturyzacji tych sektorów' - napisał BIEC w komentarzu do wskaźnika.

Według ośrodka powróciły oczekiwania producentów co do możliwości podniesienia cen. Przedsiębiorcy od początku roku deklarowali, że chcą podnieść ceny, ale ograniczał ich słaby popyt. Wobec braku wyraźnej nadziei na wzrost liczby miejsc pracy, prawdopodobnie jednak przedsiębiorcy dalej nie będą podnosić cen.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w firmach wzrasta od lipca, chociaż jest to efektem przede wszystkim wyzbycia się przez przedsiębiorstwa niepotrzebnych maszyn. W takiej sytuacji nie można spodziewać się dalszego wzrostu wykorzystania mocy w najbliższym czasie.

Antyinflacyjne działanie będzie miał w najbliższych miesiącach spadek kosztu wytwarzania w przeliczeniu na jednostkę wyrobu. BIEC odnotowuje spadek od lipca, z lekkim wahnięciem w sierpniu, jednak w listopadzie spadek był już wolniejszy. Może to oznaczać, że przedsiębiorstwom coraz trudniej jest redukować koszty wytwarzania.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)