Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory - godz. 9.00

0
Podziel się:

Lech Kaczyński, kandydat "Prawa i Sprawiedliwości" wygrał wybory na prezydenta Warszawy. Poinformowała o tym Miejska Komisja Wyborcza.
W II-giej turze głosowania otrzymał on 335 tysięcy 262 głosy.

Lech Kaczyński, kandydat "Prawa i Sprawiedliwości" wygrał wybory na prezydenta Warszawy. Poinformowała o tym Miejska Komisja Wyborcza.
W II-giej turze głosowania otrzymał on 335 tysięcy 262 głosy.
Na jego rywala- Marka Balickiego z koalicji SLD-UP głosowało 140 tysięcy 15-stu wyborców.
Przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej Bożena Górna, poinformowała, ze Lecha Kaczyńskiego wybrało na prezydenta stolicy 70 i pół procent Warszawiaków. Dodała, że liczenie głosów odbyło się sprawnie i bez tak dużych kłopotów, jakie towarzyszyły I-szej turze wyborów. Także zasady głosowania nie stwarzały dla wyborców żadnych problemów. Obwodowe komisje wyborcze borykały się- jak zwykle- z trudnościami matematycznymi. Frekwencja wyborcza wyniosła 36,4 procent.

Kandydat komitetu "Przyjazny Kraków", popierany przez koalicję SLD-UP Jacek Majchrowski wygrał wybory prezydenckie w Krakowie. Majchrowski zdobył 50,5 procent głosów. Jego kontrkandydat, Józef Lassota z Unii Wolności uzyskał poparcie gorsze o zaledwie 0,94 procent. Frekwencja w Krakowie wyniosła ponad 26 procent.
Do ostaniej chwili walka była bardzo zacięta. W trakcie liczenia
głosów kilka razy okazywało się, że różnice między obu kandydatami wynoszą po 200 lub 300 głosów na korzyść jednego lub drugiego..
Zwycięzca wyborów, Jacek Majchrowski ma 55 lat i jest profesorem prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1996-97 był wojewodą krakowskim. Należał do PZPR, ale po wprowadzeniu stanu wojennego oddał legitymację.

W Gdańsku zwyciężył dotychczasowy prezydent Paweł Adamowicz z Platformy Obywatelskiej. Zdobył 72 ,3% głosów, pokonał Marka Formelę z SLD -UP. Frekwencja w Gdansku wyniosła niespełna 28 %.

W Szczecinie wybory wygrał nieoficjalnie Marian Jurczyk - kandydat niezależny. Jak dowiedziało się Radio Szczecin w Miejskiej Komisji Wyborczej, Jurczyk ma przewagę 5 tysięcy głosów nad dotychczasowym prezydentem miasta Edmundem Runowiczem popieranym przez koalicję SLD-Unia Pracy.

W Poznaniu prezydentem miasta nadal będzie Ryszard Grobelny popierany przez Platformę Obywatelską. Głosowało na niego prawie 66 procent wyborców. Jego konkurenta, Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka, startującego z własnego komitetu wyborczego, poparło 34 procent poznaniaków.
Frekwencja w Poznaniu wyniosła niecałe 24 procent.
Głosy w Poznaniu obliczono bardzo szybko i oficjalne wyniki wyborów były znane już kilka minut po północy. Liczenie było też łatwe dlatego, że w Poznaniu frekwencja wyniosła niecałe 24 procent. To najniższa frekwencja od wyborów 1989-tego roku.

Jerzy Kropiwnicki popierany przez Łódzkie Porozumienie Obywatelskie otrzymał ponad 56 procent głosów i został prezydentem Łodzi. W II turze pokonał Krzysztofa Jagiełłę z koalicji SLD-UP.
Na Jerzego Kropiwnickiego zagłosowało ponad 88 tysięcy osób.
Dotychczasowego prezydenta - Krzysztofa Jagiełłę poparły nieco ponad
67 tys osób tj. nieco ponad 43 procent. Frekwencja wyborcza wyniosła 24,77 procent.

We Wrocławiu prezydentem miasta będzie Rafał Dutkiewicz popierany przez PO i PiS. Poparło go blisko 64 procent wyborców. Pokonał on Lidię Geringer d'Oedenberg. Na kandydatkę SLD-UP głosowało 36 procent wyborców. Frekwencja wyniosła 32,3 procent.

W Olsztynie prezydentem pozostanie Jerzy Małkowski z SLD-UP. Małkowski dostał 848 głosów więcej niż kontrkandydat Jerzy Szmit z Komitetu Praworządność PiS.
Na Jerzego Małkowskiego głosowało 51,3 procent wyborców uczestniczących w głosowaniu. Jerzego Szmita poparło 48, 7 procent głosujących.

W Bydgoszczy - według oficjanych danych - prezydentem został Konstanty Dombrowicz z Bydgoskiego Porozumienia Obywatelskiego popierany przez wszystkie ugrupowania prawicowe w mieście. Zdobył on ponad 54 procent głosów.
Jego rywal Roman Jasiakiewicz z SLD - UP, który w sondażach przedwyborczych był faworytem, otrzymał blisko 46 procent.
Frekwencja w Bydgoszczy wyniosła ponad 27 procent.

Białymstokiem nadal będzie rządził dotychczasowy prezydent Ryszard Tur z Białostockiego Porozumienia Prawicy. Według oficjalnych wyników , uzyskał on prawie 66-procentowe poparcie. Głos na niego oddało ponad 39 tysięcy białostocczan.
Kandydat SLD-Unii Pracy prof. Zbigniew Puchalski uzyskał 34-procentowe poparcie.
Według statystyki Miejskiej Komisji Wyborczej, frekwencja w Białymstoku wyniosła 27 procent.

Wojciech Lubawski - kandydat Porozumienia Samorządowego, będzie nowym prezydentem Kielc .
Przewaga zwycięzcy nad kontrkandydatem Włodzimierzem Stępniem z SLD - UP wynosi 2 i pół tysiąca głosów. Wojciech Lubawski otrzymał 52,23 % głosów, Włodzimierz Stępień - 47,76 %.Frekwencja wyborcza w Kielcach wyniosła 33,5 procent.

W Lublinie nieoficjalnie zwyciężył Andrzej Pruszkowski - dotychczasowy prezydent, kandydat Komitetu Wyborczego Prawo i Rodzina. Jego kontrkandydatem był Wiesław Brodowski z SLD-UP. Frekwencja wyniosła zaledwie 20 procent.

W Rzeszowie prezydentem został poseł Tadeusz Ferenc - kandydat SLD-UP. Takie są nieoficjalne wyniki podawane przez sztab wyborczy SLD-UP. Ferenc wyprzedza swojego kontrkandydata Andrzeja Szlachtę popieranego przez ugrupowania prawicowe mniej więcej o 1500 głosów.
Według wstępnych danych, frekwencja wyborcza wyniosła w Rzeszowie około 30 procent.

Nowym prezydentem Zielonej Góry - według nieoficjalnych danych-będzie Bożena Ronowicz - kandydatka Komitetu Wyborczego Sprawiedliwej i Prawej Zielonej Góry. Pokonała Zygmunta Listowskiego z koalicji SLD-UP. Ronowicz zdobyła 15 tysięcy 987 głosów. Jej rywal - o 422 głosy mniej.
W Zielonej Górze frekwencja wyniosła ponad 34 i pół procent.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)