Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzrost PKB w IV kwartale wyniesie 2,1 %

0
Podziel się:

PKB w trzecim kwartale wzrośnie o 1,9-2 proc., a w czwartym kwartale o 2,1 proc. - poinformował we wtorek w Senacie w trakcie debaty budżetowej minister finansów Grzegorz Kołodko.

'PKB w III kwartale wzrośnie o 1,9 - 2 proc., a w IV kwartale o 2,1 proc.' - powiedział Kołodko w Senacie.

W ubiegłym tygodniu NBP podał, że szacuje wzrost PKB w III kw. na 1,9 proc. Wcześniej Ministerstwo Finansów szacowało, że wzrost gospodarczy w całym 2002 roku wyniesie 1,4 proc.

Ankietowani przez PAP ekonomiści po raz kolejny podwyższyli prognozy wzrostu PKB w IV kwartale i w całym 2002 roku. W grudniowej ankiecie średnia prognoz wzrostu PKB w IV kwartale wzrosła dalej do 2 proc. z 1,9 proc., a na cały rok do 1,3 proc. z 1,2 proc.

MF SZACUJE INFLACJĘ ŚREDNIOROCZNĄ 02 NA 1,9 proc.

Minister finansów Grzegorz Kołodko powiedział we wtorek w Senacie, że inflacja średnioroczna w tym roku wyniesie 1,9 proc., a liczona rok do roku w grudniu nieznacznie przekroczy poziom 1 proc.

'Inflacja średnioroczna wyniesie w tym roku 1,9 proc., a na koniec grudnia inflacja roczna nieznacznie przekroczy 1 proc.' - powiedział Kołodko.

Wcześniej rząd prognozował, że inflacja średnioroczna wyniesie 2,1 proc. w tym roku.

W grudniowej ankiecie PAP analitycy znów obniżyli prognozy inflacji na grudzień 2002, a także na grudzień 2003 roku. Analitycy szacują obecnie roczny wskaźnik inflacji w grudniu 2002 roku na 1,0-1,2 proc. Jeszcze w marcu ekonomiści spodziewali się, że inflacja w grudniu wyniesie 4,6 proc. Poniżej 3 proc. prognozy spadły w lipcu, a we wrześniu spadły poniżej 2 proc. Jeszcze w listopadzie średnia prognoz wynosiła 1,5 proc.

Prognozy inflacji na grudzień 2003 roku w październiku i listopadzie utrzymały się na poziomie 2,8 proc., ale w grudniowej ankiecie spadły do 2,6 proc. Prognozy poszczególnych ekonomistów jednak różnią się znacznie, od 1,8 proc. do 3,7 proc.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)