Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakaz importu używanej odzieży zniesiony

0
Podziel się:

Importerzy nieposortowanej odzieży używanej mogą spać spokojnie. Sejm znowelizował obowiązujące od 1 lipca przepisy zakazujące przywozu do kraju odzieży nieposortowanej. Posłowie zdecydowali, że nieposortowaną używaną odzież będzie można importować do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Za wprowadzeniem zmian głosowało 414 posłów, 1 był przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Posłowie zadecydowali także, że importerzy, którzy utracili zezwolenia na sprowadzanie odzieży używanej, mogą je uzyskać ponownie w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie ustawy. Zanim zostaną im przyznane nowe zezwolenia, mogą sprowadzać ubrania na podstawie dotychczasowych dokumentów. Oznacza to, że nie będzie podwyżki cen w sklepach z tanią, używaną odzieżą.
Janusz Korwin-Mikke, prezes Obywatelskiego Komitetu Obrony Skalepów z Tanią Odzieżą nie krył zadowolenia, że udało się uratować tak zwane "szmateksy"."Póki co ciuchy będą dopływać, ceny nie wzrosną. Rozumiem, że wszyscy będą usatysfakcjonowani i jestem z tego dumni" - poowiedział. Zażartował, że wobec posłów Komitet użył małego szantażu. "Przed wyborami samorządowymi na drzwiach każdego sklepu z tanią odzieżą wywiesilibyśmy listę posłów, którzy głosowali przeciwko nowelizacji. Jak widać to działa, bo tylko jeden poseł był przeciwny" - powiedział Janusz Korwin-Mikke.
Ludwik Dorn z Prawa i Sprawiedliwości, które złożyło projekt nowelizacji ustawy o odzieży używanej, również przyjął z zadowoleniem decyzję Sejmu. "Lepiej późno niż wcale" - skwitował. "Dobrze, że tak się stało. Co prawda rząd zaproponował nieco inne rozwiązania, ale idące w tym samym kierunku, co nasz projekt. Problem został zatem rozwiązany" - powiedział Ludwik Dorn.
Zakaz importowania uzywanej odzieży wprowadziła styczniowa ustawa o ochronie środowiska. Zabraniała ona importu używanej odzieży do Polski od 1-go lipca. Przeciwnicy importu używanej odzieży utrzymywali, że w transportach, oprócz ubrań, znajdowały się inne odpady. Zwolennicy używanej odzieży podkreślali, że używane ubrania są tańsze, oraz, że sektor ten walczy z bezrobociem. Szacuje się, że handel i sortowanie odzieży używanej daje obecnie ponad 80 tysięcy miejsc pracy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)