Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zdaniem analityków RPP podniesie stopy

0
Podziel się:

Podwyżka o 25 punktów bazowych jest - według ekonomistów - przesądzona.

Zdaniem analityków RPP podniesie stopy

Nieco wyższa od oczekiwań dynamika płac zneutralizuje niższy od oczekiwań poziom lutowej inflacji i da kolejne argumenty _ jastrzębiej _ frakcji w Radzie Polityki Pieniężnej. Zdaniem analityków, podwyżka stóp procentowych w marcu o 25 punktów bazowych wydaje się przesądzona.

- _ Przyspieszeniu dynamiki płac sprzyja napięta sytuacja na rynku pracy i sygnalizowane przez przedsiębiorców problemy z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników oraz narastające żądania płacowe. Dodatkowym czynnikiem wspierającym wyższe roczne tempo wzrostu płac w lutym był efekt niskiej bazy z ubiegłego roku _ - uważa Maja Goettig, starsza ekonomistka Banku BPH.

Jej zdaniem, istotna mogła też być coroczna zmiana próby firm przez Główny Urząd Statystyczny na początku roku, co oznacza uwzględnienie w statystykach nowych przedsiębiorstw, które dynamicznie zwiększały zatrudnienie, a więc najprawdopodobniej tych, które również szybko podnosiły płace.

- _ Ten efekt zawyżył dynamikę wynagrodzeń w styczniu i teraz w lutym. Będzie też kontynuowany w kolejnych miesiącach. W całym 2008 r. spodziewamy się dynamiki płac na poziomie ok. 12,0% _ - twierdzi Goettig.

- _ Główną przyczyną zwiększenia dynamiki płac w lutym jest narastająca presja inflacyjna i coraz większe trudności przedsiębiorców z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników. W kolejnych miesiącach spodziewamy się utrzymania dwucyfrowej dynamiki wynagrodzeń _ - dodaje Jakub Borowski, ekonomista Invest Banku.

Środowe dane podobnie interpretują pozostali eksperci, ale podkreślając coraz większe zagrożenie wystąpienia tzw. _ efektu drugiej rundy _ .

- _ Duży wzrost płac wynikał m.in. z jednego dnia roboczego więcej w lutym w stosunku do poprzedniego roku, co jednak nie niweluje proinflacyjnego charakteru dzisiejszego odczytu. Silna presja płacowa zwiększa zagrożenie wystąpienia efektów drugiej rundy. Zjawisko to może utrzymać wysoki poziom inflacji w drugiej połowie roku, w szczególności może oddziaływać na dalsze podwyżki cen usług _ - zastrzega Wojciech Matysiak, ekonomista banku BGŻ.

Jego zdaniem, niewiele wskazuje na możliwość odwrócenia się w krótkim czasie niekorzystnej relacji pomiędzy wzrostem płac a wzrostem wydajności, co grozi kosztowym impulsem inflacyjnym. Uważa on, że czynnikiem, który może nieco złagodzić bieżący przebieg procesów inflacyjnych jest przekładanie w czasie podwyżek cen kontrolowanych, choć ich nieuchronność utrudni spadek inflacji w ciągu kilku najbliższych kwartałów. Nie jest w tym rozumowaniu wyjątkiem.

- _ Podane dziś dane z polskiego rynku pracy sugerują, że dochody gospodarstw domowych będą zwiększać się istotnie również w 2008 r. Zatrudnienie wzrosło o 5,9% r/r, zaś wynagrodzenia aż o 12,8% r/r, co pomimo dość wysokiej inflacji oznacza dwucyfrowy wzrost realnego funduszu płac. To z kolei oznacza, że wobec wzrostu cen żywności i paliw relatywnie łatwo będzie o ukształtowanie relatywnie wysokich oczekiwań inflacyjnych, co z kolei prowadzić będzie do pewnego wzrostu inflacji bazowej _ - wylicza Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade.

Według niego, pewnym ograniczeniem dla tego procesu może być tzw. efekt majątkowy. Polacy, którzy w minionych latach zwiększali swoje zaangażowanie w giełdę (głównie przez TFI)
mogą w pewnym stopniu ograniczyć konsumpcję na rzecz oszczędności wobec trwającej przeceny na GPW.

- _ Efekt taki jest jednak trudny do oszacowania a priori i stąd uważam, że RPP będzie wolała działać wyprzedzająco podnosząc stopy procentowe na marcowym posiedzeniu _ - tłumaczy Kwiecień.

Identyczne oczekiwania wobec RPP prezentują pozostali eksperci, którzy - mimo nieco niższej od oczekiwań inflacji - po dzisiejszych danych o płacach zgodnie przewidują podwyżkę stóp w przyszłym tygodniu.

- _ Opublikowane dziś silne dane na temat dynamiki płac w lutym wspierają nasze oczekiwania, że Rada podwyższy stopy procentowe o 25pb na marcowym posiedzeniu. Wciąż oczekujemy, że stopy w tym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej zostaną podniesione do 6,0 % _ - szacuje Maja Goettig.

- _ Mimo niższych od oczekiwań odczytów CPI w lutym, dzisiejsze dane nie pozwalają jeszcze z optymizmem patrzeć na średniookresową prognozę poziomu inflacji, stąd też zwiększa się prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez RPP na najbliższym posiedzeniu, a szanse na realizację takiego scenariusza rosną wraz z kolejnymi jastrzębimi wypowiedziami członków RPP _ - przewiduje Wojciech Matysiak.

W swoich komentarzach do poniedziałkowych danych podwyżkę stóp za tydzień zapowiedzieli także ekonomiści z Banku Handlowego oraz banku BZ WBK.

Posiedzenie RPP zaplanowane jest na 25-26 marca. Po czterech ubiegłorocznych i dwóch tegorocznych podwyżkach (każda o 25 pb) główna stopa referencyjna wynosi 5,50%.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)