Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiana rządu w Polsce opóźni restrukturyzację energetyki

0
Podziel się:

Fitch Ratings, międzynarodowa agencja ratingowa stwierdziła, że decyzja Premiera o podaniu się do dymisji w dniu 2 maja 2004 najprawdopodobniej opóźni restrukturyzację sektora energetycznego, która jest dyskutowana od 2002 roku

Fitch Ratings, Londyn/Warszawa, 1 kwietnia 2004: Fitch Ratings, międzynarodowa agencja ratingowa stwierdziła, że decyzja Premiera o podaniu się do dymisji w dniu 2 maja 2004 najprawdopodobniej opóźni restrukturyzację sektora energetycznego, która jest dyskutowana od 2002 roku. Będzie to miało długoterminowy, negatywny wpływ na konkurencyjność krajowego sektora energetycznego.

Pomimo, że efektem obecnej, niepewnej sytuacji politycznej może być zmiana rządu lub wcześniejsze wybory – agencja uważa, że obecny plan restrukturyzacji energetyki, łącznie z kwestią likwidacji kontraktów długoterminowych („KDT”) w ramach refinansowania kosztów osieroconych, konsolidacją i prywatyzacją, będzie realizowany (nawet jeśli zostanie nieznacznie zmodyfikowany) ze względu na swoje podstawy ekonomiczne.

Jednak pierwotny plan zakładający uchwalenie ustawy o rozwiązaniu KDT do maja 2004 wydaje się nierealny. Pierwsze czytanie projektu ustawy w Sejmie zostało odłożone przed ogłoszeniem decyzji Premiera, bez podania nowej daty. Ponadto, według wiedzy agencji, Unia Europejska nie przedstawiła jeszcze swojego ostatecznego stanowiska wobec tego planu.

Fitch jest zdania, że krótkotrwałe opóźnienie w realizacji planu restrukturyzacji nie będzie miało znaczących negatywnych skutków finansowych dla większości wytwórców energii, Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. („PSE”) czy dystrybutorów. Jednak przedłużająca się niepewność i wysokie „event risk” są czynnikami negatywnie wpływającymi na wiarygodność kredytową sektora. W przypadku gdyby KDT zostały utrzymane, to długoterminowe skutki finansowe byłyby różne dla poszczególnych elektrowni (w zależności od ich indywidualnych KDT), ale generalnie negatywne dla PSE. To z kolei stworzyłoby zagrożenie dla profilu większości elektrowni, ponieważ PSE jest głównym odbiorcom energii w ramach KDT.

Ostatnio nastąpił pewien postęp w zakresie konsolidacji sektora. Powstała spółka holdingowa BOT GiE S.A. utworzona przez trzy elektrownie: Bełchatów, Opole i Turów (rating „B-” (pojedyncze B minus) na Liście Obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym), posiadające ok. 25% udziału w krajowej zainstalowanej mocy i wykorzystanie powyżej średniej krajowej, oraz dwie kopalnie węgla brunatnego (w Bełchatowie i Turowie). Jest możliwe, że również i w tym przypadku sytuacja polityczna opóźni dalsze prace nad konsolidacją, a co za tym idzie korzyści z niej płynące.

Fitch zwraca uwagę, że postępująca liberalizacja europejskiego rynku energetycznego najprawdopodobniej zwiększy presję konkurencyjną na polski sektor energetyczny (charakteryzujący się relatywnie niską efektywnością operacyjną), zwłaszcza w kontekście wejścia Polski do Unii 1-go maja 2004.

energetyka
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)