Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Włochy: ich rodziny wywieziono do Niemiec w czasie II wojny światowej. Mogą dostać odszkodowania z KPO

5
Podziel się:

Rodziny 43 Włochów, wywiezionych do Niemiec w czasie II wojny światowej, domagają się na drodze sądowej odszkodowań za uwięzienie i roboty w Trzeciej Rzeszy – informuje dziennik "Corriere della Sera". Niemcy nie chcą wypłacać odszkodowań, dlatego włoski rząd utworzył specjalny fundusz ze środków krajowego planu odbudowy.

Włochy: ich rodziny wywieziono do Niemiec w czasie II wojny światowej. Mogą dostać odszkodowania z KPO
W Dachau powstał pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny. Został wyzwolony przez wojska amerykańskie 29 kwietnia 1945 roku. Fot. Gerard/REPORTER Gerard/Reporter (EAST_NEWS, Gerard/Reporter)

Gazeta z lokalnego wydania w Wenecji Euganejskiej przypomina historię 22-letniego Włocha, mieszkańca Padwy, który współpracował z pierwszymi oddziałami partyzanckimi na północy kraju. Niemcy go aresztowali i razem z żoną i dwojgiem małych dzieci został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. Stamtąd po 20 dniach trafił do podobozu pracy również w rejonie Monachium. Cała rodzina przeżyła. Teraz syn mężczyzny wraz z rodzinami 42 innych Włochów domaga się odszkodowania za wywózkę do Niemiec.

Media przypominają, że w 1961 roku Niemcy otrzymały gwarancję immunitetu w przypadku roszczeń za straty wyrządzone we Włoszech podczas II wojny światowej. Zawarte wówczas porozumienie działało przez dekady, do roku 2020, kiedy Trybunał Konstytucyjny w Rzymie orzekł, że immunitet jest ważny w relacjach między dwoma państwami, ale nie można odmówić obywatelowi prawa do przedstawienia swoich roszczeń innemu krajowi. "Corriere della Sera" podkreśla, że to orzeczenie nie spodobało się w Berlinie, więc niemiecki rząd sam wystąpił do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Włochom, przywołując porozumienie z 1961 r.

Będzie fundusz z KPO

Włosi chcą uniknąć eskalacji w tym dyplomatycznym sporze. Dlatego Rzym stworzył w ramach KPO fundusz w wysokości 55 mln euro z przeznaczeniem na odszkodowania dla byłych więźniów niemieckich obozów i ich rodzin. Wykluczono z niego ofiary holokaustu, którym już wcześniej wypłacono zadośćuczynienie. Jednocześnie prawo do wypłaty z tego funduszu mają tylko ci, którzy złożą pozwy do 27 października.

Ten krótki termin sprawił, że w sądzie w Wenecji złożono w krótkim czasie 43 wnioski o odszkodowania, w tym 34 od rodzin z tego właśnie regionu. W pozwach rodziny domagają się odszkodowań w wysokości od 40 tys. do 150 tys. euro za każdą wywiezioną i uwięzioną osobę, wysłaną na roboty do Niemiec.

Zadośćuczynienie to akt sprawiedliwości. Niemcy nie zapłacą, to prawda. Ale także na Włoszech spoczywa wielka odpowiedzialność za to, co się stało - podkreślił adwokat Francesco Lanaro, który reprezentuje pokrzywdzone rodziny.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Antyniemiec
2 lata temu
Włochom chcą dac odszkodowanie a reparacje Polsce nie . Dlaczego im chcą dac odszkodowanie a Polakom nie ? To jest niesprawiedliwe . Nie chce być Polakiem . A Przemysław Czarnecki mówi o wartościach który nie ma w odwciedlenia w rzeczywistości . A ja pytam gdzie są te wartości ? No właśnie . Napadac na Polsce chcieli a nie chcą płacić Polsce . Wniosek jest taki że nie warto być uczciwym .
Romek
2 lata temu
Przeciez wlosi byli sojusznikami hitlera. Nastepni amatorzy pinset plus
John Wayne 🤠
2 lata temu
Ciekawe coś niemiaszki wcisną makraroniarzom. Myśmy już od nich dostali dwa skarby panią Róże i pana Donalda.
Szwaby
2 lata temu
uważają, że mieli przez wieki prawo napadać, mordować i grabić; zatem nie będą wypłacać reparacji, czy odszkodowań rodzinom. To bandycki naród !
PObudka
2 lata temu
POdkulone ogony POdPOwiadają, że POdobno Polska PObrała już reparacje PO II wojnie światowej