Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Wojna na programy. Konfederacja: NFZ musi mieć konkurencję

25
Podziel się:

"Polska na nowo" to odpowiedź Konfederacji na "Polski Ład" PiS. Konserwatyści uważają, że samo zwiększenie wydatków do 7 proc. PKB na ochronę zdrowia nic nie da, jeśli NFZ będzie miał nadal monopol na usługi medyczne. Powinni być też inni ubezpieczyciele poza NFZ na rynku i lepsza kontrola wydatków - uważają politycy tej formacji.

Wojna na programy. Konfederacja: NFZ musi mieć konkurencję
Krzysztof Bosak wraz z innymi politykami Konfederacji promuje program "Polska na nowo" (FORUM, Forum)

Konkurencja działa lepiej niż przymus, oszczędność jest lepsza niż rozdawnictwo – przekonywał w niedzielę w Kielcach poseł Krzysztof Bosak, który wraz z innymi politykami Konfederacji promował program "Polska na nowo".

Promowany przez Konfederację program ma być odpowiedzią na "Polski Ład" obozu rządzącego. - W tej chwili już mamy twarde dane o tym, jak spadła diagnostyka różnych innych chorób, jak spadła liczba pacjentów hospitalizowanych, jak spadła liczba wykonywanych zabiegów. Dostajemy informacje z całego kraju o zamykanych albo nieotwieranych oddziałach szpitalnych – mówił Bosak.

Zobacz także: Nie zgadzają się na podniesienie składki zdrowotnej. "Te pieniądze można wziąć w sposób sprawiedliwszy"

Podkreślał, że jednym z założeń programu Konfederacji jest utworzenie konkurencyjnych funduszy ochrony zdrowia. - Tak, aby każdy z nas wiedział, jaka pula pieniędzy przypada na leczenie. Jeżeli komuś nie podoba się spektrum usług zamawiane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, to może pójść do innego funduszu, który zamówi je lepiej – przekonywał.

Dodawał, że zwiększanie finansowania systemu ochrony zdrowia do 7 proc. PKB nie przyniesie efektów, jeśli nie wprowadzi się parametrów, które określą, jak te fundusze będą wykorzystywane.

- Państwo, jako petenci, a nie klienci, nie będziecie mieli absolutnie żadnego wpływu na to, co za te pieniądze dostaniecie i jaki będzie standard usług. Czy ktoś mówi o efektach, czy tylko mówi się o procencie PKB i miliardach złotych? – pytał retorycznie poseł Konfederacji.

Jego zdaniem analogicznym problemem funkcjonuje przy korzystaniu z funduszy unijnych. Wskazywał, że głównym priorytetem narzucanym m.in. na samorządy, jest szybkie wydawanie pieniędzy.

- Czy w ten sposób można zbudować w Polsce jakąkolwiek normalną kulturę w administracji, jeśli mamy urzędników przetrenowanych przez 20 lat w zakresie szybkiego wydawania pieniędzy? O jakiej gospodarności mówimy? – pytał. - Administracja jest po prostu zdeprawowana kulturą szybkiego wydawania pieniędzy – ocenił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
PoPis
3 lata temu
Bardzo dobry pomysł dosc socjalizmu NFZ i tak przetanie istnieć bo tj czarna dziura. A każda władza obawia się reformy niech w końcu w 2023 zamknie się układ okrągłego stołu i tow z Magdalenki
Psk
3 lata temu
Konkurencja dla nfz: będą lepsi ale też i tańsi oraz gorsi. Nie powtarzajmy błędów krajów jak USA gdzie prywatyzacja spowodowała rozdrobnienie kapitału i ubezpieczenie jest najdroższe na świecie.
Jhgf
3 lata temu
USA i UE chcą Polskę okraść . Nie dajmy się.
dgen
3 lata temu
Samo dosypywanie gotówki do sytemu nic nie da. Jest za mało lekarzy i to oni dyktują warunki szpitalom. Są placówki, gdzie żaden lekarz nawet za 15 tysięcy nie chce pracować bo to za mało. Brakuje nam około 70 tysięcy lekarzy więc rynek sam się nie wyreguluje bo obojętnie ile im zapłacimy to i tak nie będą pracować 24 godziny na dobę. Trzeba wprowadzić płatne studia medyczne lub obowiązek pracy w PL po studiach min. 10 lat. Póki co polski podatnik kształci lekarzy Niemcom, Anglikom i Szwedom.
Aster
3 lata temu
Zmieńcie na kogos z haryzmą a plus 10 procent, konfa jes super.
...
Następna strona