Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Wołodymyr Zełenski mówi, co tak naprawdę będzie zwycięstwem Ukrainy. "Bez tego nic nie ma sensu"

Podziel się:

Ukraina od ponad miesiąca broni się przed rosyjskim najeźdźcą. Wołodymyr Zełenski wciąż zabiega o wsparcie państw zachodnich. W ostatniej rozmowie z brytyjskim tygodnikiem "The Economist" wskazał, czym tak naprawdę będzie zwycięstwo jego państwa. Zdaniem prezydenta Ukrainy będzie można o nim mówić tylko wówczas, gdy uda się uratować życie tak wielu ludzi, jak to możliwe.

Wołodymyr Zełenski mówi, co tak naprawdę będzie zwycięstwem Ukrainy. "Bez tego nic nie ma sensu"
Wołodymyr Zełenski zarządza obroną Ukrainy od ponad miesiąca. Prezydent wciąż przebywa w Kijowie obleganym przez siły rosyjskie (GETTY, Future Publishing, Ukrinform / Future Publishing)

W internetowym wydaniu tygodnia prezydent Ukrainy zapewnił, że wierzy w zwycięstwo swojego państwa w wojnie z Rosją. Wyjaśnił też, co tak naprawdę to zwycięstwo oznacza.

Zwycięstwo to możliwość uratowania tak wielu ludzkich istnień, jak to możliwe [...], ponieważ bez tego nic nie ma sensu. Nasza ziemia jest ważna, tak, ale to tylko terytorium - ocenia Wołodymyr Zełenski w rozmowie z "Economistem".

Obecne sankcje nie zadowalają Ukrainy

W ostatnich dniach przebywający w Warszawie Joe Biden stwierdził, że sankcje są nową techniką prowadzenia wojny "i mają możliwość faktycznie dorównać sile wojskowej". Restrykcje gospodarcze na obecnym poziomie jednak Ukrainy nie zadowalają.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak być bezpiecznym w sieci?

Wołodymyr Zełenski jest sfrustrowany "reaktywną naturą sankcji, które są tak skonstruowane, że mają raczej ukarać Rosję za to, co zrobiła, niż zapobiec temu, by poszła dalej" - relacjonuje tygodnik.

"[Zachód - przyp. red.] nie może mówić 'pomożemy wam w najbliższych tygodniach'. [...] To nie pozwoli nam na odblokowanie okupowanych przez Rosjan miast, na dostarczenie żywności ich mieszkańcom, na przejęcie inicjatywy w działaniach wojskowych" - mówi prezydent Ukrainy.

Trzeźwo zauważa przy tym, że czego by nie mówić o dzielności obrońców, to jednak Rosja dysponuje większym potencjałem militarnym. Dlatego też należałoby odciąć od systemu SWIFT również Sbierbank - największy rosyjski bank. Dziś nadal on funkcjonuje w tym systemie, gdyż przechodzą przez niego płatności zachodnich państw za rosyjski gaz.

Potrzebne embargo na rosyjskie surowce

Wołodymyr Zełenski wspomniał też o kwestii embarga na rosyjskie surowce energetyczne. Przypomniał, że choć taki temat pojawił się na agendzie, to ostatecznie Zachód nie zdecydował się na ten krok.

Słyszymy, że decyzja [w tej sprawie - przyp. PAP] zależy od tego, czy Rosja wykorzysta przeciw nam broń chemiczną. To nie jest właściwe podejście. Nie jesteśmy królikami doświadczalnymi - podkreśla Zełenski.

Prezydent Ukrainy "nie wie jak ani kiedy to się skończy, ale wie, że 'skończy się to tym, że będziemy wciąż tu stać i bronić' życia na Ukrainie" - konkluduje "Economist".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP